FutbolSpor

Mission completed (Görev tamam)Ahmet ÖZSOY

 

Türk Ocağı ile Yenicami arasında dün oynanan liderlik maçına hakem ataması damga vurdu. Hakem demiyorum dikkatinizi çekeyim, “hakem ataması” damga vurdu.

Maçın hakemi Ali Özer geçtiğimiz sezon bitime 1 hafta kala düdük çaldığı Çetinkaya-Yenicami maçında bir faul kararı verdi ve Çetinkaya o faulden gelen topla golü bularak Yenicami’yi şampiyonluktan etti. Ve bu golden sonra da Çetinkaya yabancı futbolcusu, Ali Özer’e sarıldı kendisini kucaklayıp havaya kaldırdı ben de fotoğrafını çekmiştim.

O maçtan sonra Yenicamiciler Ali Özer’e karşı cephe aldı. İstemeziler Ali Özer’i maçlarında ve Ali Özer de verilmedi Yenicami maçlarına.

İki hafta önce liderliği Ocak’tan devralan Yenicami’nin dün Ocak ile Girne’de oynadığı maça ise bir kez daha Ali Özer verildi. Perşembe günü açıklanan hakem tayinlerinde bu maça görevlendirilen Ali Özer’in ismini gören herkes şok oldu. “Sokaktaki Ayşaba” bile. Bir tek federasyona doğal geldi bu atama belli ki!

Ali Özer’in şahsına veya yönetimine hiçbir şey demiyorum ve yazmamaya da özen gösteriyorum. Üstelik bu sezon da çok iyi performans sergiliyor. Ama bu atamayı yapan federasyon resmen Ali Özer’in ipini çekti. Geçen sezonki maçta 90da çaldığı faul ile Yenicami golü yemiş şampiyonluktan olmuştu, dün de yine 90da çaldığı faulden sonra Ocak golü yedi ve hem galibiyetten hem liderlikten oldu.

Maçın henüz 1inci dakikası oynanırken ikili bir mücadelede Yenicami leyhine avantaj kararı verdi Ocakçılar küfür etti, ardından Ocak leyhine faul verdi Yenicamiciler küfür etti. Perşembe günü yapılan açıklamanın ardından her iki takım futbolcuları da taraftarları da etki altına girdi. Zaten futbolcular ve yedek kulübelerinin halinden de bu çok net görüldü dün.

Sahada bulunan herkes, ama herkes Ali Özer’e karşı ön yargılıydı dün. Ve bu baskı altında oynanan maçta yaşanan tüm her şeyin tek sorumlusu Futbol Federasyonu’dur. Bu atama yapılırken, atamayı yapanlar bence şöyle düşünmüşlerdir: “Hakem Ali Özer bu baskı altında maçı idare etsin ve maç berabere bitsin.” O yüzde de başlığa “Mission completed” yani “görev tamam” yazdım.

Bir kez daha yazayım, Ali Özer bu sezonun iyi hakemlerinden biridir ve umarım bundan sonra da kendisini güzel maçlar yönetirken yeniden göreceğiz. Her iki takımın da “takdir haklarını bizden yana kullanmadı” eleştirileri yapmasını da yukarıda yazdığım “ön yargıya” bağlıyorum.

Son satırlarımı Ocak ve Yenicami’ye ayıracak olursam; Ocak rakibine göre daha iyi oynayan, daha sakin ve baskılı futbolu ile kazanmayı hak eden taraftı. Yenicami ise uzun toplar ve kanatlardan yaptıkları ortalarla gol arasa da bunların hiçbirinden sonuç alamadan, tehlike yaratamadan ısrarla oynamayı sürdürdü. Ocak kalecisi Cenk ve savunmada Bilal günün en iyilerinden idi.
Başa dön tuşu