Yaşam

Mısır piramitlerinin rampa sistemi bulundu


Dünya mirası listesindeki, 4500 yıllık Mısır piramitlerinin inşasında rampa sisteminin kullanılmış olabileceğine dair yeni buluntulara ulaşıldı

Dr. Roland Enmarch “Keşfettiğimiz sistem aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasına izir veriyor” dedi.

Mısır’da antik taş ocağı Hatnub’daki arkeolojik incelemeler sırasında piramitlerin nasıl inşa edildiğini aydınlatabilecek 4500 yıllık rampa sisteminin kalıntıları bulundu.

Büyük Gize Piramidi’nin yapıldığı döneme ait olduğu düşünülen sistemin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği belirtiliyor.

Sistem çok sayıda direk çukuru bulunan ve 2 yanında merdivenler olan merkezi bir rampadan oluşuyor.

Arkeologlara göre bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneğiyle yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini gösteriyor.

İngiliz ve Fransız arkeologların bu keşfi, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğine işaret ediyor.

Rampa sistemi, ilkel bir asansöre benzetiliyor.

Projenin yöneticilerinden Liverpool Üniversitesi Mısıroloji öğretim üyesi Dr. Roland Enmarch, Guardian gazetesine konuyla ilgili şunları söyledi:

“Keşfettiğimiz sistem, aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasına izin veriyor. Bu da blokları daha hızlı taşıyabilmeniz anlamına geliyor” dedi.

Arkeologlara göre bu sistem piramitlerin yapımında aynı anda çok daha fazla kişinin işe katılmasına olanak sağlıyor.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı