Oyun

Mirror’s Edge Catalyst’ten ilk izlenimler

Aniden elimize düşen bir kapalı beta koduyla birlikte gökdelen tepelerine ışınlanmak, belki de bu ayın en büyük sürprizi oldu zira bu kod, neredeyse ayın sonunda elimize ulaştı ve geleceğinden de bir haberdik.

Merak ettiğimiz ama Türkiye’ye baktığımızda pek de heyecan uyandırmadığına şahit olduğumuz Mirror’s Edge aslında bayağı farklı ve eğlenceli bir FPS deneyimi. Ona FPS demek de doğru değil; sonuçta kahramanımız Faith, yumruk ve tekmeleri dışında silaholarak hiçbir alet edevat kullanmıyor. Kahramanımız bu oyunda koşuyor, atlıyor, zıplıyor, duvarlardan sekiyor ve düşmanlarını ancak tekme ve yumruklarla alaşağı ediyor.

Olayın Catalyst versiyonu için öncelikle söyleyebileceğim şey şu ki görsellik çok iyi. Zaten Mirror’s Edge’in şahane bir yalın görselliği ve atmosferi vardı, yapımcı ekip DICE bunu aynen korumuş gibi gözüküyor. Oynanışta ilk dikkat çeken değişiklik oyunun açıkdünya konseptine bürünmüş olması. Aynı Assassin’s Creed serisindeki gibi haritada birçok görev beliriyor ve bunlara ilerleyip o görevi alabiliyoruz. Bazıları ana hikaye görevi oluyor, bazıları yan görevler ve geriye kalanı da challenge şeklindeki diğer görevler.

Hangi görevi seçerseniz seçin esas olan bolca koşmak ve bunu yaparken de önünüzdeki engelleri aşmak. Bazı görevler size zaman sınırı da koyuyor ve bu bambaşka bir mücadele zorluğu getiriyor. Hele ki o görev gitmeniz gereken yolu önünüzde çizmiyorsa, birçok kez deneme yapmanız gerekebiliyor –ki bu seçimi çok doğru buldum; yol çizildiğinde her şey çok kolaylaşıyor. Faith’in hapse düşüp ardından
süresini tamamladıktan sonra dışarıya çıkmasıyla başlıyordu beta, sanıyorum ki asıloyun da aynı şekilde başlayacak. Kruger- Sec ile başı belaya girdiğinden ötürü hapse düşen Faith, çıktığı gibi tekrar eski ekibine katılıyor ve yine KrugerSec’in rakibi oluyor.

Beta bana son derece keyifli geldi fakat bir eksik de yok değil. Haritada özgür bırakılmamızdan ötürü hikayeyi yakalamak çok kolay değil. AC oyunlarındaki gibi sağlam bir çevre atmosferi de olmadığından biraz boşlukta hissediyorsunuz. Belki oyunda iyiden iyiye ilerledikçe bu kaybolur.

İki hafta ertelenerek 9 Haziran’da piyasaya çıkacak olan Mirror’s Edge Catalyst için bir kalite ve puan ön görüm tam olarak yok. Umuyorum ki iyi bir oyun olur, bayılarak oynarız. Oyuna VR desteği eklenirse de yükseklik korkusuna sahip olmayanlar bile oyunu yere uzanarak oynayacaktır…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı