Minellayalar: Bu yıl bol yağışlı geçecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
Hava DurumuManşet

Minellayalar: Bu yıl bol yağışlı geçecek

minellayalar

Çiftçilerin ağustos ayının iki hafta gökyüzüne bakarak bir yıl boyunca havanın nasıl geçeceğini tahmin ettiği Minallaya’ya göre bu yıl yağışlı geçecek

SigmaLive’ın haberine göre Hava durumu gözlemcisi Leonidas Leonidou’ya göre bunları kaydetmek (Minellayalar) 24 gün sürüyor, kendisi ise eğer varsa olayları kaydetmek için gece boyunca her iki saatte bir uyanıyor.


Leonidas’a göre, “Kayıt, 3 Ağustos’tan 15 Ağustos’a kadar başlayan yeni takvimde 12 gün, 16 Ağustos’tan 28 Ağustos’a kadar başlayan ikinci takvimde ise 12 gün sürüyor.”

Tahminlere göre bu kışla ilgili konuşan Leonidas “Kasım ve biraz Ocak ayı tamamen boş geçse de çok güzel bir kış bekliyoruz. Aralık ve Şubat aylarında o kadar çok yağmur yağıyor ki Filipinler’de olduğumuzu sanacaklar.” dedi.

Eylül

Birkaç yağmur, 14-17’si, sonra 20’sinden 22’sine ve 25’inden 28’ine kadar, bunlar az yağış olacak ve yerel olacak, Kıbrıs’ın her yerinde olmayacak.

Ekim

İki-dört gün bir kaç yağış daha devam edecek ve ayın 14-18’inde ilk yağışlara gireceğiz. Bunlar ilk yağmurlar çünkü yerel yağmurlar değil birçok bölgede, adanın %50’sinden fazlasında olacaklar.
Kasım

3-5, 14-18’de az yağış var ve son üç günde genel yağışlar var. Leonidas’a göre kış 28 Kasım’da başlıyor.

Aralık

Yağışların bir önceki ayın sonundan itibaren ayın 10’una kadar bol yağışla devam edeceğini belirterek, “bizi boğacağını” ifade etti. Ayın 12’sinden 17’sine kadar ve 23-28’inden itibaren yine bol yağış alacağız. Bu ayın yirmi günden fazla yağmur yağması bekleniyor.

Noel’e ilişkin ise havanın beyaz olması beklendiğini söyleyen Leonidas, 2-3 gün kar beklendiğini kaydetti.

Ocak

İlk on gün çok az yağış beklenirken, 15-18, 26-30’da ise yağmur ve kar bekleniyor.

Şubat

4-10, 15-20, 25-28 arası bol yağmur

Mart

5-8 ve 15-18’de birkaç yağmur yağacak. Bu tür aşırı olaylar bekleniyor.

Nisan

Bu ay 13-18 arası yine yağmur ve dolu bekleniyor.

Mayıs

9-12 arası yağmur, ay ortasında ise 15-20 arası yağmur ve dolu bekleniyor.

Haziran Temmuz Ağustos

Yaz fırtınaları bekleniyor.

Sonuç olarak hava durumu gözlemcisi Leonidas Leonidou şunları söyledi: “Bütün işaretler o kadar güçlüydü ki ne diyeceğimi bilemiyorum. Tahminlere düşeceğimden o kadar eminim ki, 60 yıllık tecrübem var.”

 

Tepki göster
Bayıldım
2
Bayıldım
Huzurlu
7
Huzurlu
Hahaha
2
Hahaha
Üzüldüm
1
Üzüldüm
Hayran Kaldım
6
Hayran Kaldım
Facia
1
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar