Milyonların Umudu YGS Yarın Yapılacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Milyonların Umudu YGS Yarın Yapılacak

Milyonların Umudu YGS Yarın Yapılacak

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yarın yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıl YGS'ye başvuran aday sayısını 1 milyon 923 bin 33 olarak açıkladı. Adaylardan 71 bin 707’si ''Sadece Sınavsız Geçiş” hakkı için 2013- ÖSYS'ye başvuruda bulundu.


Ayrıca ÖSYM tarafından yapılacak sınavların güvenliğine ilişkin alınan tüm güvenlik önlemlerinin bu sınavda da aynen uygulanacağı bildirildi.

Yarın gerçekleştirilecek 2013 YGS sınavı için adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmezken, adaylar sınav yeri bilgilerini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.

Türkiye’de 167 sınav merkezi ve KKTC’de gerçekleştirilecek 2013 YGS sınavına KKTC’de 3 bin 905 aday katılacak. Bu adaylardan 1283’ünün lise son sınıflarında öğrenim gören öğrenciler olduğu belirtildi.

Saat 10:00’da başlayacak sınav tek oturumda gerçekleştirilecek ve 160 dakika sürecek. Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS‘ye girmeye hak kazanabilecek.

Adayların en geç saat 9.00’da sınava girecekleri sınav merkezinin önünde hazır bulunmaları ve sınava giriş belgeleri ile nüfus cüzdanı (Kimlik Kartı) veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Adayların sınav binalarına, çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmemeleri gerekmektiği, sözkonusu araç, gereç vb. eşyalarla sınava gelen adayların kesinlikle sınav binalarına alınmayacakları kaydedildi.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek, 2013 YGS sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar