KıbrısManşet

Meyve sebze ateş pahası

Döviz geriledi, akaryakıt ve gazda indirime gidildi, ancak meyve ve sebze fiyatlarındaki tırmanış yılbaşı arifesinde zirve yaptıDOMATES – SALATALIK FİYATI UÇTU: Domates marketin birinde 7,80 TL’den müşteriye sunulurken bir diğerinde 6,95’ten satılıyor. Salatalığın fiyatı ise domatesi geçti. Marketin birinde salatalık 10.50 TL’den tezgahta yerini alırken, diğerinde 9,90 TL’den alıcı bekliyor

UCUZ PATATES HAYAL: Bir dönem piyasada olmayan, olduğunda ise çok yüksek fiyatlara ulaşan patatesin şu anki fiyatı 8 -10 TL arası değişiyor. Patlıcan, biber, kabak gibi sebzeler de cep yakıyor. Tezgahlarda, patlıcan 10,50 TL,  biber 10,50 TL gibi fiyatlara satılıyor

MANDALİNANIN TADI EKŞİ: Elma tezgahlarda 7,50 -7,80 gibi fiyatlara satılırken,  mevsim meyvelerinden olan mandalina 5 ile 6 TL arasında alıcı arıyor. Portakal ise 3-4 TL’ye satılıyor. Vatandaş artık manava gitmeye korktuğunu dile getirdi

 Marketlerin manav reyonlarında sebze ve meyve fiyatları aldı başını gidiyor. Her markete göre değişiklik gösteren fiyatların tek ortak özelliği hepsinde fiyatların yüksek oluşu. Günden güne artan fiyatlar ise vatandaşın tepkisine neden oluyor. Özellikle asgari ücretli vatandaş meyve, sebze alırken iki kez düşünmek zorunda kalıyor.

Domates salatalık fiyatı uçtu

Salatalık domates fiyatı manav reyonlarında çok yüksek.  Havadisin yaptığı araştırmada iki marketten ayrı ayrı fiyatlar aldık. görünen o ki vatandaş evine domates salatalık almakta birhayli zorlanacak. Domates marketin birinde 7,80 TL’den müşteriye sunulurken bir diğerinde 6,95’ten satılıyor. Salatalığın fiyatı ise domatesi geçti. Marketin birinde salatalık 10.50 TL’den tezgahta yerini alırken, diğerinde 9,90 TL’den alıcı bekliyor.

 

Ucuz patates hayal

Patatesin ülkemizde uzun zaman tartışıldığını bilmeyen yoktur. Bir dönem piyasada olmayan, olduğunda ise çok yüksek fiyatlara ulaşan patatesin şu anki fiyatı 8 -10 TL arası değişiyor. Bizim uğradığımız markette patates 8.50 TL’den satışa sunuldu. Kısacası vatandaşın ucuz patates yemesi artık hayal gibi görülüyor.

Soğana gelince bir zamanlar kilosu 1 veya 2 TL’den manavlardan alabileceğimiz soğanın kilo fiyatı şimdilerde 4 ile 6 TL arası değişiyor.

 

Patlıcanı, biberi tane ile alıyoruz

Patlıcan, biber, kabak gibi sebzelerde cep yakıyor. Vatandaşlar bugünkü şartlarda meyve sebzeyi bile tane tane yiyebileceği kadar almaya özen gösteriyor. Bugün marketlerin manav reyonlarında Patlıcan 10,50 TL,  biber 10,50 TL gibi fiyatlara satılıyor.

Taze fasulye 15-16 TL

Mevsim sebzelerinden taze fasulye ise tezgâhlarda yerini bir süredir aldı. Fasulyenin kilosu ise 15- 16 TL civarı.  Öte yandan brokoli 7,90’dan alıcı bekliyor.

Vatandaş meyve almaktan korkuyor

Meyve de ateş pahası. Vatandaş artık manava gitmeye korktuğunu dile getirirken, zorunlu ihtiyaçların dışında meyve alırken iki kez düşündüğünü söylüyor. Elma tezgahlarda 7,50 -7,80 gibi fiyatlara satılırken,  mevsim meyvelerinden olan mandalina  5 ile 6 TL arasında alıcı arıyor. Öte yandan portakal 3-4 TL’ye satılıyor.

 

Eniz ORAKCIOĞLU

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı