EkonomiKıbrıs

Mevcut kaynaklar en iyi şekilde kullanılmalı 
[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]M[/dropcap]aliye eski bakanlarından Zeren Mungan 2016-2018 döneminde Türkiye ile yapılacak mali ilişkilerin imzalanacak 2016-2018 yılı programının ardından gerçekleştirilecek protokol ile netleşeceğini söyledi.Mungan bu protokolün imzalanmadığı için Türkiye’den kaynak aktarımının gerçekleştirilemediğini söyleyerek bunun teknik bir konu olduğunu kaydetti.

Mungan, “İç borçlanmaların nasıl yapılabildiğine de bakmak gerek. Yeni hükümet, görev aldıktan sonra Türkiye ile yapılan protokol sonrası sorunların ortadan kalktığına dair hem beyanda bulundu hem de hükümet programında da gündeme gelen bu konuların Türkiye ile uzlaşı içerisinde yapılacağı ile ilgili onay verdi. Bunun ardından da Merkez Bankası’ndan borçlanma gerçekleştirildi ve belli ölçüdeki finansman ihtiyacı karşılandı” dedi.

Mungan, mali disiplin ile ilişkisi açısından bakılacak olursa mevcut kaynaklar en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, “Gelirlerin artışında bütün bu sıkıntılara rağmen bir gerileme söz konusu değil. Protokol ve ardından mali protokolün hayata geçmesinin ardından 50 milyonluk kaynak buraya aktarılacak. Geçmiş ayların kaynağı da aktarılacak. Bu da ekonominin rahatlamasının sağlayacak” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu