Kıbrıs

Meteoroloji Dairesi’nden korkutan açıklama!


Adadaki hava sıcaklığının normalin üzerinde seyrettiğini vurgulayan Buran, yağış azlığının Güney Pasifik’teki El Nino şartlarından kaynaklandığını, okyanusun yüzey suyu sıcaklığının normalden 2 derece fazla olduğunu kaydetti.

“SON 50 YILIN EN KÖTÜ EL NİNO ŞARTLARINI YAŞIYORUZ”

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, “Son 50 yılın en kötü El Nino şartlarını yaşıyoruz. Bu yıl küresel bir yağış azlığından söz ediliyor. Bu şartlar, Akdeniz ikliminin az olan yağış oranını daha da düşürecek” dedi.

HAVA SICAKLIĞI 27 KASIM’DAN İTİBAREN DÜŞECEK

Buran, hava sıcaklığının 3 gün daha 24 ile 26 santigrat dolaylarında seyredeceğini, 27 Kasım’dan itibaren sıcaklığın 21–23 derece dolaylarına düşeceğini kaydetti.

Buran, 26 Kasım’dan itibaren yağmur beklentisi olduğunu da ifade ederek,“Alçak basınç ve buna bağlı cephe sistemi, Ege, Batı Akdeniz ve Marmara üzerinden hareket etse de bölgemizi de kısmen etkileyecek” dedi.

“EKİMDEKİ YAĞIŞLAR NORMALİN ÜZERİNDEYDİ”

Ekim ayındaki yağışların normalin yüzde 62 üzerinde olduğunu da kaydeden Raif İlker Buran, “Üzerimizdeki yüksek basınç kuzeyden gelen soğuk hava kaynaklı sistemin bölgeye girmesini engelliyor…” dedi.

EL- NİNO NEDİR?
El nino dünyada gözlenen en güçlü periyodik iklim dalgalanması olarak kabul edilmektedir. doğu ve ekvatoryal pasifik okyanusunda gözlenen geniş ölçekli ısınma ile karakterizedir ve ortalama frekansı 3-4 yıl olan düzensiz bir iklim dalgalanmasının sıcak fazı olarak kabul edilmektedir. her el nino olayı yaklaşık bir yıl sürmektedir. okyanus kıyılarında yedi yılda bir yaşanan bir doğa olayı, kısaca denizdeki su tabakalarının farklı ısınması sonucu yağışlardaki artış.
el nino sonucunda öldürücü fırtınalar,sıcak ve bunaltıcı hava dalgaları, yangınlar,seller, donlar ve kuraklıklar meydana gelmektedir.1997-1998'de görülen sonuncu el nino, öldürücü fırtınalara, sıcak hava dalgalarına, yangınlara, sellere, dona ve kuraklığa, tahmini 32 milyar dolarlık da zarara yol açmıştı. iklim dengelerini bozan el nino, etkili alanlara zarar verdiği gibi orman yangınlarına da sebep olduğu için dünya ekolojisini de olumsuz etkilemektedir.
Başa dön tuşu