Mete Hatay’ın yeni kitabı “Kıbrıs’ın En Uzun Yüzyılı” okurlara tanıtılacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 23, 2023
SanatSürmanşet

Mete Hatay’ın yeni kitabı “Kıbrıs’ın En Uzun Yüzyılı” okurlara tanıtılacak

Kıbrıs’ın En Uzun Yüzyılı

Mete Hatay ’ın geniş çaplı araştırmalarını derlediği “Kıbrıs’ın En Uzun Yüzyılı” adlı kitap 13 Kasım Cumartesi saat 13.00’te Lefkoşa’da okurlara tanıtılacak.

Büyük Han arkasındaki Lefkeliler Hanı meydanında (Lorenza Cafe’de) gerçekleşecek etkinlikte, yayınevi ve yazarın kitabın içeriği ve hazırlanma süreci ile ilgili sunumları yer alacak. Ayrıca dileyen okurlar yazara soru sorma ve kitap alarak imzalatma imkânı da bulacaklar.

Khora Yayınları’nın 85. kitabı olarak çıkan “Kıbrıs’ın En Uzun Yüzyılı” , Türkiye’de de eş zamanlı olarak Kalkedon Yayınları tarafından okurlara sunuldu.


1878 ve 1960 yılları arasındaki dönemi inceleyen kitap, 1878’de ada yönetiminin değişmesinden sonra Batı sömürgeciliğiyle karşılaşan Kıbrıslı Türklerin yaşadıkları dönüşümleri, beden politikaları, kimlik, kolonyalizm gibi farklı konular üzerinden irdelemekte.

İngiliz arşivlerinden ilk defa kamusal alana çıkarılan bazı belgelere de yer veren kitap, Batı Kolonyal mentalitesini irdelerken, sömürgeciliğin adaya ve özel­likle Kıbrıslı Türklere olan kalıcı etkilerine de yoğunlaşıyor. Ayrıca, iki dünya savaşının yaşandığı bu “uzun” yüzyılda, Kıbrıs’ın dünyadaki küresel gelişmelerden nasıl etkilendiği açıklanıyor.

13 Kasım Cumartesi saat 13.00’te Büyük Han arkasındaki Lefkeliler Hanı meydanında (Lorenza Cafe’de) gerçekleşecek etkinliğe Kıbrıs tarihine ilgi duyan tüm kitap severler davet edildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar