KıbrısManşet

Meslekten ihraç


MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ DEVREDE: Girne’de “sahte evrak düzenleme, tedavüle sürme ve sahtekârlıkla mal temini” iddiası ile tutuklanan iş insanı Mehmet Eminoğlu ile kayınbiraderi tasdik memuru Serdar Özbekoğlu aleyhindeki polis soruşturması sürerken Eminoğlu’nun üyesi olduğu Müteahhitler Birliği harekete geçti

“ MAHKEME KARARINI BEKLEMEM”: Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Onur Kurulu’nun Eminoğlu gündemi ile toplanacağını söyleyerek, “fotoğrafın netleşmesini bekleyeceğiz. Eğer suçlamalar gerçekse ve Eminoğlu suçu itiraf ederse mahkeme kararı beklenmeden meslekten men edilecek” dedi

GARANTİ SİGORTA FONU HIZLANDIRILMALI”: Gürcafer, yaşanan bu olayla birlikte tüketici, müteahhit ve kredi kurumunu birlik güvencesine alacak olan Garanti Sigorta Fonu’nun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini kaydetti. Gürcafer, çalışmaların süratlendirilmesi gerektiğini belirtti

Duygu ALAN

İş insanı Mehmet Eminoğlu ve kayınbiraderi tasdik memuru Serdar Özbekoğlu aleyhindeki polis soruşturması devam ederken, Eminoğlu’nun meslekten men edilmesi gündeme geldi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Onur Kurulu, Eminoğlu gündemi ile toplanıyor. Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, konuya ilişkin Havadis’e yaptığı açıklamada, fotoğrafın netleşmesini beklediğini belirterek, Mehmet Eminoğlu’nun aleyhindeki suçlamaları kabul etmesi halinde mahkeme kararını beklemeyeceklerini, meslekten men edilmesi için gerekli işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Gürcafer ayrıca bu gibi olayların tekrarlanmaması, gerek tüketicinin gerek müteahhit firmanın gerekse kredi kurumunun birliğin güvencesinde olması için Garanti Sigorta Fonu çalışmasının süratle tamamlanması ve yürürlüğe girmesi gerektiğini dile getirdi.

 

“Uygulamaya dahil olmayan kaybedecek”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  tüketici, müteahhit firma ve kredi kurumunu birlik güvencesi altına alacak olan Garanti Sigorta Fonu projesi üzerinde titizlikle çalıştığını kaydetti.

Fonun hayata geçirilmesi ile sektörde benzer sorunların yaşanmayacağını belirten Gürcafer, yürütülen Garanti Sigorta Fonu proje çalışması kapsamında özel bir şirketle hizmet alımı için anlaşma imzaladıklarını ancak projenin henüz tamamlanmadığını kaydetti.

“Garanti Sigorta Fonu çalışması hızlandırılmalı ve bir an önce hayata geçirilmelidir” diyen Gürcafer,  “Fonun hayata geçirilmesi ile bizim üyelerimiz tarafından yapılıp satılan inşaatların tümü kurum tarafından güvence altına alınacaktır” dedi.

 

Cafer Gürcafer

Cafer Gürcafer, Garanti Sigorta Fonu’nun satışlardan elde edilecek gelirlerden oluşturulacağını, ayrıca fonun hayata geçirilmesi ile paralel, sıkı denetimlerin de başlayacağını ifade etti.

Gürcafer, “kredilenmenin projeye uygun olup olmadığı, projenin kalitesi, sektördeki kayıt dışılık ciddi şekilde denetim altına girecek. Hem tüketici hem kredi kurumu hem de müteahhit adına olumlu olacak bu uygulama yürürlüğe girdikten sonra uygulamaya dahil olmayan müteahhitler ise satışlardan olumsuz etkilenecek. Çünkü tüketici, kısa sürede yeni sisteme adapte olacak ve birliğin güvencesi olup olmadığı ilk sorgulayacağı kriter olacak” diye konuştu.

 

Suçlamalar ciddi

Girne’de meydana gelen “sahte evrak düzenleme, tedavüle sürme ve sahtekârlıkla mal temini” iddiası ile tutuklanan  iş insanı Mehmet Eminoğlu ile suç ortağı kayınbiraderi tasdik memuru Serdar Özbekoğlu önceki gün yeniden Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

Polis, dün mahkemede verdiği ifadede Mehmet Eminoğlu’nun 04.07.2019 tarihinde, Gizem Aksun’a ait iki ayrı dairenin devrine ilişkin vekaletnemeye sahte imza atıp, tasdik memuru Özbekoğlu’na onaylattıktan sonra konu belgeyi Girne Tapu ve Kadastro Dairesinde görevli memura vererek tedavüle sürüp taşınmaz malları kendisine ait Investment inşaat şirketi adına devrettiğini söyledi.

Mehmet Eminoğlu
Mehmet Eminoğlu

Soruşturma sürüyor

Girne’de “sahte evrak düzenleme, tedavüle sürme ve sahtekârlıkla mal temini” suçlarından tutuklanan iş insanı Mehmet Eminoğlu ile suç ortağı kayınbiraderi tasdik memuru Serdar Özbekoğlu aleyhindeki polis soruşturması sürüyor.

Soruşturma memurunun ifadesine göre, zanlı Özbekoğlu, polise verdiği ifadede eniştesi olduğu için Eminoğlu’na güvendiğini, vekâletnameyi onayladığını itiraf etti.

İş insanı Mehmet Eminoğlu ile suç ortağı Serdar Özbekoğlu, Perşembe günü yeniden yargıç huzuruna çıkarılacak.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı