"Mesleğim Yaşama Nedenim" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

“Mesleğim Yaşama Nedenim”

Mesleğim Yaşama Nedenim

Duygu ALAN
Meriç köyünde, küçük yaştan bu yana hayvan üreticiliği yapan 75 yaşındaki Mehmet Hoca, gününün büyük kısmını ovalarda, hayvanları ile birlikte geçiriyor.
Mehmet dedeye ovada, eşeği “Kadife” eşlik ediyor. Hayvan üreticiliğine ve çobanlık mesleğine gönülden bağlı olan Mehmet Hoca, mesleğine olan bağlılığını Havadis’e anlattı.
Mehmet dede, “Kendimi bildim bileli hayvancılık yapıyorum. Aynı zamanda sigorta emeklisiyim. Günümün büyük bölümü ovalarda geçiyor. Eğer çoban olmasaydım şimdiye kadar çoktan ölürdüm. Çobanlık mesleği, hayvancılık ve doğa benim yaşama nedenim” dedi.
Mehmet Hoca, “Bizim akranlar tarihte çok ezildi, hala da eziliyor. Bunca zalimliklerin olduğu dünyada benim tek sevincim mesleğim ve hayvanlarımdır. Eğer diğer emekli yaşıtlarım gibi çobanlıktan, hayvancılıktan el çekseydim, birçoğu gibi ben de çoktan toprağa girmiştim” şeklinde konuştu.

Hükümete sitemli
Mehmet Hoca, hayvan üreticilerinin son birkaç yıldan buyana ekonomik krizde olduğunu belirterek, hükümet yetkililerini, ilgisizlikle suçladı.
Hayvan üreticisinin hak ettiği yerde olmadığını savunan Mehmet dede, hükümete olan sitemini de şu sözler ile dile getirdi:
“Hayvancılar bugün kan ağlıyor. Hem maliyetler çok yüksek hem de ürettiğini satamıyor. Hükümet ise yerli hayvancıyı desteklemiyor. Ben kendi adıma bu nedenden ötürü yetkililere kırgınım, Hepimiz çok müşkül durumdayız. Hayvancı, sahip çıkılmak istiyor.”


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar