Mertdoğdu, vücudunu sanatla birleştirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
MagazinSürmanşet

Mertdoğdu, vücudunu sanatla birleştirdi

Ülkemizin tanınmış simalarından ve dövme akımının temsilcilerinden İrfan Mertdoğdu dövmeyle olan hikayesini anlattı.

Dövme akımına ilk ne zaman kapılmıştın? İnsanların ilk zamanlar buna bakış̧ acısı ne yöndeydi? Bu serüveni ilerletme sürecin nasıl gelişti? 
Merhabalar. Küçüklüğümden beri dövmeye ilgim hep vardı. Zaten bu yüzden de erken yaşta başladım. İlk dövmemi 16 yaşındayken yaptırmıştım ve sol kolumu tribal ile kapatmıştım. O zamanlar dövme yaptırmak bugünlerdeki kadar popüler değildi ve çok kişide de yoktu. Yaşımın küçük olması ve yaptırdığım dövmenin büyük olması dışarıdan hep gereksiz tepkiye sebep oluyordu. Daha sonra her dövmeyi vücuduma parça parça yaptırmaya başladım. Şuan ise uzun seanslı ve büyük dövmeler yaptırıyorum.
İnsanların senin dövmeli haline alıştığı zamandan sonraki bakış açıları nasıl gelişti? Gittiğin yerlerden en çok nerede dikkat çekti ve nasıl sorularla karşılaşıyordun? 
Bir yere gittiğim zaman hemen hemen herkes mutlaka göz gezdirir üzerimde. İnsanların bazıları dövmelerime bir sanat eseri gibi bakarken, bazıları ise “Ne gerek vardı?” gibi bakışlarla bakıyor. Kıbrıs’ta artık dövme olayına alışılmış olduğu için burada insanlara normal gelirken, Türkiye’ye gittiğimde ise daha çok dikkat çektiğimi gözlemleyebiliyorum.  Bu sebeple de tuhaf tuhaf soruların sorulması ve insanların fotoğraf çekilme istemeleri gibi durumlar daha fazla oluyor. Genelde 3 soru ile karşılaşıyorum. Bunlar şu şekilde; “Hiç acımadı mı? Dövmelerini kim yaptı? Hepsine kaç para harcadın?”
İlk defa dövme yaptırmak isteyen insanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Dövmenin modası geçer veya usanırız gibi bir pişmanlık oluşma olasılığı genel olarak nedir?
Dövme yaptırmak isteyenlere sadece 2 tavsiyem vardır.
Birincisi, ilk önce vücudunuza odaklanın. Çünkü vücudunuzu güzelleştirdiğiniz zaman dövme güzel duracaktır. İkincisi ise, seçtiğiniz dövmeleri en iyi yerlerde yaptırınız ve seçtiğiniz dövmeci ile asla pazarlığa oturmayınız.
Bir dövmenin işçiliği eğer ki iyiyse ne pişman olursunuz, ne de modası geçer. Dövmeden pişman olmanız için dövmenin işçiliğinin kötü olması yeterlidir. Kimse muhteşem işçilikli bir dövmeden pişman olmaz. Zaten lazere gidenler veya dövmesini başka bir dövme ile kapatan insanların dövmelerinden bu dediğimi anlayabilirsiniz.
Son olarak dövme bakımı ile ilgili bir soru sorayım, dövme nasıl en iyi şekilde bakılır ve dövme solar mı ?  
Dövmenin en büyük düşmanı güneştir, yapıldığı günden itibaren 20 gün hiç güneş görmemesi gerekiyor sonrasında da güneşe maruz kalmaması gerekmektedir, aksi takdirde dövme solar. Güneşe maruz kalacağınız zamanda kesinlikle 50 faktör güneş kremi kullanmalısınız. İlk 4 günü , günde 1 kere içme suyu ve anti bakteriyel sıvı sabun ile köpürterek yıkanmalıdır , krem ise ilk 4 gün günde 3-4 defa iyice yedirerek ve 4 gün ile 10 gün arası günde 1 kere olmak üzere kullanılmalıdır. 4 günde kalın kabuklar 9-10 güne de altındaki ince kabuklar düşmektedir. Krem olarak ben ‘Bepanthol baby’  kullanıyorum ve tavsiye ediyorum fakat bu yaptırdığınız dövmecinizin tavsiyesine göre de değişmektedir.
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar