KıbrısManşet

Harmancı: Aile ve okul analizleri yapılmalı


LTB Başkanı Mehmet Harmancı okulların açılmasıyla ilgili bir an önce “okullar konusunda aile ve okul analizlerinin” yapılması gerektiğini söyledi.

Evden çalışan ebeveynler tespit edilmeli veya kamu ve özel bu yönde uygulama yapmaları zorunlu olmalı diyen Mehmet Harmancı, buna paralele olarak öğretmenler ve sendikalarla görüşülerek öğretmenlerin çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.,
Harmancı’nın açıklaması şöyle:
Okullar konusunda aile ve okul analizleri iyice araştırılmalı.
Evden çalışan ebeveynler tespit edilmeli veya kamu ve özel bu yönde uygulama yapmaları zorunlu olmalı.
Buna paralele olarak öğretmenler ve sendikalarla görüşülerek öğretmenlerin çalışma saatleri yeniden düzenlenmeli.
Okullar gruplara veya yaş kategorilerine göre saatlere paralel ayrılmalı veya yeniden düzenlenmeli.
Sınıflar ve genel alanlarda dünyada yapılan düzenlemeler dikkate alınmalı.Bazı ülkelerde her sıra plastik panellerle ayrılıyor, bazı ülkelerde maske zorunlu ve bazı ülkelerde her 1,5 saatde bir el ve yüz yıkama zorunlu veya hepsi birden.
Bazı ülkelerde Okul giriş çıkışları düzenliyor ve çok giriş kapıları yaptırılarak farklı sınıflara özel kapılar ve güzergahlar belirleniyor, kantin ve buna benzer noktalarda uygulamalar da bu kapsamda ele alınmalı.
Okullar temizlik şirketleri tarafından her gün bir kaç periyotta hijyen hale getirilmekte, doğal olarak bu alana özel bütçelendirilme yapılmakta.
Tüm bunları yaklaşan okul dönemi dikkate alarak tartışmak veya kamuoyunun bunları sorgulamasını sağlamak zorundayız.Başa dön tuşu