Mehmet Adahan: Hedef borçsuz belediye - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mart 21, 2023
KıbrısRöportajSürmanşet

Mehmet Adahan: Hedef borçsuz belediye

Mehmet Adahan

Vadili Belediyesi Başkanı Mehmet Adahan, belediyenin bugünkü mali yapısı ve hayata geçirilen projeler hakkında bilgi verdi, ileriye dönük projelerini anlattı

“İŞÇİ ALIMI YAPMAYACAĞIZ”: Adahan: Göreve geldiğimde belediyenin 30 çalışanı vardı şimdi bu sayı 19. Emekliye çıkanların yerine istihdam yapmadık, mevcudu en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Böylece ekonomimizi düzelttik. Belediye şu anda devletin öngördüğü istihdam rakamının 2 puan üzerinde. Bütçe öngörümüzde yeni işçi alımı yok

 “NÜFUSU 10 BİNE TAŞIYABİLİRİZ”: Adahan: Nüfusu 10 bine taşıyacak bin 500 dönümlük arazi var. Bu arazinin kaydını geçtiğimiz iktidar döneminde Sosyal Konut Projesi kapsamında yaptık. Artık parselasyonun yapılıp anahtar teslim verilmesi lazımdır. Mortgage sistemi ile ev sahibi yapma hedefindeyiz. İskanı da arttırmak, göçü durdurmak lazımdır


 “DAHA YAPACAK ÇOK İŞ VAR”: Adahan: Vadili’de ciddi yatırımlar yaptık, ancak daha yapılacak çok iş var. Hedefim tamamen borçsuz bir belediye teslim etmek. Vadili Belediyesi’ni önü açık, daha fazla yatırım yapabilir noktaya taşımaktır. İmar noktasındaki altyapıyı da tamamlamış durumda görevi teslim etmek isterim

Duygu ALAN

Vadili Belediyesi Başkanı Mehmet Adahan, Vadili’de yatırımlar noktasında önemli yol kat etiklerini belirtti.

Adahan, hedefinin 2022 yılı sonunda tamamen borçsuz bir belediye teslim etmek, belediyeyi önü açık, daha çok yatırım yapabilir noktaya taşımak olduğunu söyledi.

Mehmet Adahan, belediyenin bugünkü mali yapısı ve hayata geçirilen projeler hakkında bilgi verdi, ileriye dönük projelerini anlattı.

Vadili Belediyesi Başkanı Mehmet Adahan, Havadis’in sorularını yanıtladı.

 

Soru: Vadili’de hayata geçirilen projeler nelerdir?

Adahan: 2010 yılında belediye başkanı oldum ve hizmet noktasında ilk icraat olarak yerin altına indik. Önce içme suyu sonra yağmur suyu drenajı yaptık. 36 bin metre su borusu yere yatırdık. İçme suyu projeleri, kapalı sistem borularla geliştirdik. Vatandaşın temiz suya ulaşabilmesinin yolunu açtık. Bu şebekeyi ön ödemeli sayaçlarla da kilitledik dışarıdan içeri su girmemesi noktasında da sistemi kapattık. Vadili şimdi su sistemi ile övünebilir. Türkiye’den gelen su ile birlikte de kesintisiz suya ulaştık. Hayvansal amaçlı su projesini geliştirdik. Vadili hayvancılık bölgesidir. Ekmek kaynağımız hayvancılıktır. Bu sektöre de temiz süt ve et üretimi noktasında bu temiz suyu ulaştırdık. Şimdi kobi bahçecilik yapmak isteyenlere de bu sudan veriyoruz. Suyun fiyatını 3.5 TL belirledik. Suyun bize 1.2 TL maliyeti var. 2.30 TL’den de satın alıyoruz. Sudan hiçbir gelir elde etme amacı gütmedik. Köy 100 yıl susuzluk yaşadı. Su bizim kazanç kapımız değil aynı zamanda ekmek kapımızdır, halkımıza bir borcumuz olarak görüyoruz. Bu su altyapısını yaptıktan sonra yağmursuyu drenajının da yüzde 65’ini bitirdik. 1.7 KM’lik bir mesafe… Buradan çıkan toprak ile de köyde 2 futbol sahası yaptık. Sahaları çim sahaya dönüştürdük. Alioğlu Deresi Projesi’ni geliştirdik. Proje kapsamında dere yeniden yapılandırıldı, istinaf duvarları yapıldı. Proje kapsamında bir de yürüyüş parkı projesi vardı. Alioğlu Deresi Projesi ile hem köyü sel baskını tehdidi altında olmaktan kurtardık hem de orada bir yaşam alanı yaratıyoruz. Dere boyunda mevcut arazileri iskana açıyoruz. Yavaş yavaş parselasyona da açacağız. Göreve geldikten sonra devamlı olarak yatırımlarımızı imar noktasında yaptık. Asfalt projelerimiz devam ediyor. Altyapısı tamamlanmış olan bölgeleri gelecek dönemde daha çağdaş noktaya taşıyacağız.

Çok Amaçlı Toplu Eğitim Merkezi iki kısma ayrılacak. Binanın yarısı belediye binası, diğer yarısı ise sosyal aktivite merkezi olarak hizmet verecek

Soru: Çok Amaçlı Toplum Eğitim Merkezi Projesi hayata geçirilmedi. Projenin finans ayağında sıkıntılar var. Bu sorunu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Adahan: Çok Amaçlı Toplum Eğitim Merkezi binasının karkas aşamasındayız. Bu projede büyük bir şanssızlık yaşadık. 2014’te iktidar değişikliği oldu bu değişiklikte ‘Vadili Belediyesi bu paraları nerden bulur?’ dediler ve bizi bir soruşturmaya aldılar. Bu 1.5 yıllık sürede hesaplarımız bloke edildi. Bizim Türkiye’den kaynak almamızı hoş görmediler. ‘Ne paranızı ne düşüncenizi istemiyoruz’ düşüncesinde olanlar bizim bunları yaşamamıza neden oldu. O sözde soruşturma döneminde bizim bu projeyi de durdurdular. O bir buçuk yıllık sözde soruşturma döneminde enflasyonun getirdiği değer artışından dolayı maliyetlerde ciddi sıkıntılarımız oldu. O tarihte 3.5 milyon TL olan bedel 5.5 milyon TL’ye çıktı. Bu bizi çok sıkıntıya soktu. Hala daha o finans kaynağının düzeltilmesi konusunda çalışıyoruz. Bu da nasıl olacak? 2 bin metre kare olan bu binayı ikiye böleceğiz. Yarısı belediye binası yarısı da sosyal aktivite merkezi olacak. Yeniden projelendiriyoruz.

Soru: Belediyenin mevcut mali yapısı nedir? Maaşların ödenmesi ve çalışanın sosyal haklarının verilmesi noktasında sıkıntı yaşanıyor mu?

Adahan: Personelin maaşını ödeme noktasında kesinlikle sıkıntı yok. İçinde olunan ayın 25’inde herkes maaşını alır ve günce sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımları yapılır. Ben göreve geldiğimde belediyenin 30 çalışanı vardı şimdi 19 bu sayı. Emekliye çıkanların yerine istihdam yapmadık, mevcudu en iyi ve rantabl şekilde kullanmaya çalıştık. Böylece ekonomimizi düzelttik. Vadili Belediyesi şuanda devletin öngördüğü istihdam rakamının 2 puan üzerinde. Bütçe öngörümüzde yeni işçi alımı da yok, hizmet alımı var. İhtiyacımız olan konularda hizmet alıyoruz, belediyeyi külfet altına sokacak işlerin altına girmiyoruz. Vadili Belediyesi’ni 1.5 milyon TL gibi ciddi bir borç ile devraldım. Bu borcun 500 bin TL’si piyasa borcuydu. Diğerleri kamu borçları. Reel bütçeyi çıkardık. Halk mevcut borçtan dolayı hizmet alamıyordu. Ancak bir belediye başkanının böyle bir lüksü yoktur, biz de o sorumluluk bilinci ile önce hizmet yapabilmek için borçların faizini ödeyerek büyümesini önledik. Gelirleri, yardımları hizmete yönlendirdik.

Alioğlu Deresi Projesi kapsamında dere yeniden yapılandırıldı, istinaf duvarları yapıldı. Alioğlu Deresi Projesi ile köy sel baskını tehdidi altında olmaktan kurtarıldı. Dere boyunda mevcut araziler iskana açılacak

Soru: Belediyelerin “kamu borçlarının tahsilini” öngören yasanın yaptırımı, 2020’ye ertelendi. Hükümetin bu kararı birçok belediye başkanı tarafından eleştirildi. Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?

Adahan: Birikmiş eski kamu borçlarının yapılandırılması konusunda Vadili Belediyesi olarak ciddi bir çalışma yapmıştık. Beklentimiz bir yasaydı. İhtiyat sandığı borçları olmasa bile sosyal sigorta borçlarında bir faiz affı ve ileriye dönük faiz yapılanmasında devletin sübvanseyesini beklerdik. Sonuçta yerel yönetimler hizmet veren kurumlardır. Harcama yaparlar ve bu harcamalarda devlete ciddi bir KDV katkısı vardır. TC Kalkınma ve İşbirliği Ofisi bürosunun bize verdiği 5 milyon 600 bin TL’lik bir kaynak vardır. Bu kaynağın yüzde 16’sını yani 1 milyon TL’sini devlete KDV olarak vereceğiz. Hizmete harcamayacağız. Mademki biz hizmet yaparız, kamunun yerel ihtiyaçlarını karşılıyoruz neden bizden bu KDV alınıyor, neden bazı dertlerimize deva olunmuyor? Belediyeler Birliği de bu konuda sustu. Belediyeler Birliği bir pati kurumuna dönüştü. İş yapmama, yaptırmama noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Bir Araplar düzeni söz konusu, tek tip düşünce hakim. Dolayısıyla orda bir gelişim söz konusu değil. Belediyeler Birliği bizimdir sorgularken de pozitif şekilde sorgularız. Sonuç olarak bizim birikmiş eski kamu borcumuz 1 milyon TL civarıdır. Biz bu rakamı 5 yılda ödeyebiliriz. Ama faiz affı ile birlikte. Bu hususta hükümetten beklentilerimiz açıktır.

Soru: Vadili için ileriye dönük hedefleriniz nelerdir, hali hazırda projeleriniz var mı?

Adahan: Seçim yasakları nedeni ile yatırımlar noktasında ciddi sıkıntı yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim projelerimizdeki kaynak Türkiye Cumhuriyeti kaynaklıdır, bunlar da tamamen devlet prosedürü adı altında olur. Nisan ayında da yerel yönetimler seçimi yasakları gelir. Belediyeler 8 ay hizmet verme noktasında yasaklıyız. Seçim yasakları, özellikle küçük belediyelerde yatırım yapma noktasında ciddi engel. Çevre temizliği, düzenleme noktasında aktif çalışıyoruz ama yatırım yapma noktasında sıkıntılar yaşıyoruz.  Ancak bu bir süreçtir, ileriye dönük tabiî ki güzel ve gerçekleşmesi mümkün hedeflerimiz var. Vadili’deki enerji aktif hale geçirilmelidir. Vadili göleti, doğal kaynakların su birikimini kendi bünyesinde toplayandır. Biz eğer bu göleti Türkiye’den gelen su ile zenginleştirirsek ciddi bir hayvansal amaçlı yem bitkisi üretiminin temel kaynağıdır. Suda maliyet düşecek, üretici daha fazla kazanacak. Hayvancılık sektörü gelişecek, daha fazla tarımsal yatırımlar olacak. Nüfusu 10 bin nüfusa taşıyacak bin 500 dönümlük arazi var. Bu arazinin kaydını geçtiğimiz iktidar döneminde Sosyal Konut Projesi kapsamında yaptık. Artık parselasyonun yapılıp anahtar teslim verilmesi lazımdır. Mortgage sistemi ile ev sahibi yapma hedefindeyiz. İskanı da arttırmak, göçü durdurmak lazımdır. Bu bölgeyi hem sosyal hem de ekonomik açıdan olumlu etkileyecektir.  Hedefim 2022 yılı sonunda tamamen borçsuz bir belediye teslim etmek. Vadili Belediyesi’ni önü açık, daha fazla yatırım yapabilir noktaya taşımaktır. İmar noktasındaki altyapıyı da tamamlamış durumda görevi teslim etmek isterim.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar