KıbrısManşet

Mecliste Marina Projesi ve Pandemi Hastanesi tartışıldıCumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam ediyor.
İlk sırada CTP Milletvekili Erkut Şahali, yabancı yatırımcı ve Lapta Marina Projesi örneği hakkında güncel konuşma yaptı.Usul hakkında yapılan konuşmalara değinen Şahali, usul hakkındaki konuşmaların usulsüzlükle ilgili olduğu için konuşmaların böyle yapıldığını söyledi.

4 gündür bir “garabet” yaşandığını ifade eden Şahali, Pazar günü gündeme gelen olay sonrası yapılan konuşmaların konuyu daha da karmaşık hale getirdiğini kaydetti.

Şahali, “bu rezillikten 41. Ersin Tatar hükümeti sorumlu” diyerek, yapılan konuşmaların yalan içerdiğini savundu.

Sunulan belgelerin de şaibe içerdiğini ileri süren Şahali, ortaya konulan belgelere de inanmadıklarını, bu insanların konakladıkları otelin karantina oteli olup olmadığını sordu.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun söz konusu otelin karantina oteli olmadığı yönünde açıklamaları olduğunu ifade eden Şahali, bu konuda bilgi istedi.

Şahali, siyasi hesaplaşmaların kamu kaynakları tüketilerek yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, yabancı yatırımcının iş yapabilirliğinin kolaylaştırmak gerektiğini söyledi.

Sadece yabancı yatırımcılar için değil, herkesin iş yapabilirliği için çalışmak gerektiğini vurgulayan Şahali, bakanların halkın kürsüsünde sayısız yalan söylediklerini ileri sürdü.

Devlet yönetmenin gayrı ciddi tutumlarla başarılabilecek bir iş olmadığını söyleyen Şahali, Lapta Belediyesi’nin uhdesinde olan bir projeye neden devletin karıştığını sordu.

“Devlete Lapta Belediyesi’nin ihalesinde yer olmadığını” vurgulayan Şahali, ihaleyi kazanamamış bir şirketin “rehberi” konumunda hükümetin kendini neden ortaya attığını öğrenmek istediğini söyledi.

Hükümetin Başbakanının ilgili bakanlarını arayıp sorgulayabileceğini, bu konuda verdiği bilgiyi tutarlı hale getirebileceğini ancak yapmadığını söyleyen Şahali, bu kişilerin bilgilerinin kamuoyuna neden ve nasıl sızdırıldığını sordu.

Devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan ne varsa yapıldığı için bu kişilerin kimlik bilgilerinin açığa çıktığını ileri süren Şahali, dün gece yapılan akaryakıt zammını da eleştirdi.

Benzinin litresinin 5.40 olduğunu, ancak brent petrol fiyatının 280 TL olduğu bir dönemde akaryakıt zammı yapıldığını ifade eden Şahali, hükümetin tutumunun ise “kaşıkla verip, kürekle almak” olduğunu söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, bu ülkede Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın yatırımların geçtiği bir bakanlık olduğunu söyleyerek, covit-19’dan dolayı ekonomide ne kadar büyük sıkıntılar yaşandığına işaret etti.

Üstel, ülkenin önünü açmak için kendilerine gelen talepleri değerlendirdikleri, Lapta Belediyesi’nin ihalesi konusunda hiçbir zaman yalan söylemediğini, alnın açık olduğunu ve hesap veremeyeceği bir durum olmadığını vurguladı.

Kurumsal bir kurum bir şey istediğinde, yasal bir zeminde bunu yapmak için çalıştığını söyleyen Bakan Üstel, hükümetin açılımları yaparken kurumsal bir yapıdan kendilerinden Lapta’yla ilgili büyük bir yatırımın ülkeye gelmesi için talepte bulunduğunu ve kendilerinin de bunun aciliyetini araştırdıklarını anlattı.

İlgili şirketin, dünyanın her tarafında 10 bin yataklı otelleri olan bir şirket olduğunu ifade eden Üstel, ilgili şirket için yasal izinlerin gerekli yerler tarafından alındığını, yatırımın turizm olduğunu, dolayısıyla konunun bakanlığı ilgilendirdiğini söyledi.

İhaleye iki şirketin katıldığını anımsatarak, süreç hakkında bilgi veren Üstel, Bakanlar Kurulu sözleşmesini imzalamadığı için, birinci şirketin ihaleden çekildiğini bildirdiğini, feragatın geldiğini, ancak bir süresi olduğunu ve covit’den dolayı süreçte aksamalar yaşandığını kaydetti.

İkinci şirketin ise, 26 Haziran’da süre dolduğu için teminatı yatırdığını belirten Bakan Üstel, konu ile ilgili belgeleri Meclis Başkanlığı’na sundu.

Konuyu Bakanlar Kurulu’na getirdiğini, uçağın inmesi ve bürokratik işlemlerin yapılmasından sorumlu bakanlığın ise Turizm Bakanlığı olmadığını vurgulayan Üstel, buraya turistik bir gezi için gelinmediğini, Lapta Belediyesi’nin ise ayrı telden çaldığını kaydetti.

Konun araştırılması hakkında hiçbir sıkıntısı olmadığını söyleyen Üstel, bu insanlarla hiçbir görüşmesi olmadığını söyledi.

İlgili şirkete 26 Haziran’da ihale geçeceği için, şirketin yerinde inceleme yapabilmesi amacıyla kendisine gelen talebi değerlendirdiğini belirten Üstel, İhalelerle ilgili yasal düzenlemelere göre, ihaleden feragat etse bile yasal bir süreci olduğunu belirtti.

Doğuş Derya yerinden söz alarak, Meclis’te hükümetten sadece bir milletvekili, bir bakan bulunmasını eleştirerek, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’ye, boş koltuklara mı konuşma yapacaklarını sordu.

CTP Milletvekili Erkut Şahali yeniden söz alarak, Ünal Üstel’i tüm Bakanlar Kurulu kadar sorumlu tuttularını söyleyerek, bu olayı kişiselleştirmemek gerektiğini, bu olaydan tüm hükümetin sorumlu olduğunu vurguladı.

Sorulan hiçbir soruya Üstel’in cevap veremediğini söyleyen Şahali, feragat belgesinin doğru olmadığını ileri sürdü.
İhaleyi kazanan işletmenin feragatini yapma pahasına feragat ederse, verdiği teminat parasını kaybetmeyi de göze alacağını söyleyen Şahali, bir şirket feragat ettiyse neden teminat uzatması yapıldığını, eğer bir feragat yapıldıysa bunun belediye meclisine sunulması gerektiğini vurguladı.

Şahali, “Hükümet olarak top yekün çuvalladınız” dedi.

Şahali, Belediye Meclis üyelerinin verdiği söylenen belgenin üzerinde resmi kaydının bulunması gerektiğini bilmesi gerektiğini , muteber bir evrak olup olmadığının, işlenip işlenmediğinin araştırılması gerektiğini söyleyerek, Bakan Üstel’in bunu bilmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre’nin Bakan Üstel’e yeniden söz vermesi üzerine, genel kurulda sıra bekleyen milletvekilleri olduğu belirtilerek tepki gösterilince, sözlü tartışma yaşandı.

Başa dön tuşu