Meclis'in gündemi Maraş ve hükümet kurma çalışmaları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Meclis’in gündemi Maraş ve hükümet kurma çalışmaları

Meclis

:Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 11.30’da toplandı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, UBP Milletvekili ve Genel Sekreter Ersan Saner’e hükümeti kurma görevi vermesiyle ilgili tezkere okundu.
Genel kurulda daha sonra, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı ve Gazimağusa Milletvekili Erhan Arıklı “Eksik kalan Maraş açılımı” konusunda konuşma yaptı.
Ülkede ciddi bir hükümet boşluğu olduğunu dile getiren Arıklı,  yaşanan ekonomik krizden dolayı zorlama hükümetin artık kaldırılmayacağını ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek geniş tabanlı bir hükümet kurulması gerektiğini belirtti.
Maraş’ta haftaya geniş kapsamlı bir etkinlik yapılacağını dile getiren Arıklı, kamu mallarında yapılan etkinliklere karşı koyulmasının yanlış olduğunu söyleyerek, şahsi mallara kimsenin dokunmayacağını kaydetti.
ATAOĞLU
DP Genel başkanı Fikri Ataoğlu ise, hükümetin alternatif modeller çerçevesinde kurularak halkın rahatlatılması gerektiğini kaydetti.
Önümüzdeki süreçte yapılacak girişimlerin birlikle yapılmasının önemine dikkat çeken Ataoğlu, ekonomiye ve esnafa katkı sağlanması yönünde çalışma yapılması gerektiğini belirtti.
ÖZYİĞİT
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de konuşmasında, hükümetin olmadığını ve kimsenin ne yaptığını bilmediğini savundu.
Cumhurbaşkanı’nın gerekli görevlendirmeleri yapmadığını ileri sürerek, bundan dolayı karmaşa yaşandığını savunan Özyiğit, esnafın ve halkın mağduriyet yaşadığını söyledi.
Özyiğit, seçim döneminde müdahale olup olmadığının araştırılması önerisini Meclis Başkanı Teberüken Uluçay’a takdim etti.
Özyiğit ayrıca, UBP kurultayında da müdahale yapıldığını ileri sürerek bunun da araştırılması gerektiğini söyledi.
ABD Başkanı Biden’ın seçilmesine değinen, BM Genel Sekreteri’nin de adım atarak çözüm çalışmalarını hızlandırmasını dileyen Özyiğit, Maraş provokasyonu yapıldığını savundu.
Hükümet kurulması çalışmalarında bir kahve içeceklerini dile getiren Özyiğit, “yapılan müdahaleleri kabul etmeyeceklerini” söyledi.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, Cumhurbaşkanı’nın hükümeti başbakanın olmadığı bir ortama sürüklediğini savundu.
UBP kurultayının meclisin gündeminde olduğunu dile getiren Erhürman, “Siz kurultayda ‘başkan değil ülkeye başbakan seçiyoruz’ dediniz.” ifadelerini kullandı.
Hükümetin kurulmasının sürekli geciktirildiğini belirten Erhürman, tüm sürecin sonunda ve yaşananların ardından çıkıp “aciliyet” içinde hükümetin kurulması gerektiğinin söylendiğini ve halen kendilerine neden kahve içmeye gelineceğini bilmediklerini kaydetti.
Kendisinin “anormalin normalleştirilmesi çabasından” artık yorulduğunu dile getiren Erhürman, bu olanların geçmişte de olduğu söylemlerinin ise gelecekte da olabileceği anlamını taşıdığını belirtti.
“Bizim ‘elimizi taşın altına koyalım’ dediğimiz gün neden elinizi taşın altına koymadınız” ifadelerini kullanan Erhürman, seçime beş kala istihdamların olmadığının mı düşünülmesi gerektiğini sordu.
Maraş konusunun kendi içinde tutarlı olması gerektiğini dile getiren Erhürman, Maraş’ın yönetimi alnında da BM güvenlik konseyi kararının bulunduğunu söyleyerek, risk alınarak yapılanlara karşı olduklarını belirtti.
Maraş’ta yapılacakların kimse tarafından bilinmediğini ve bunun normal olduğunun düşünülmesine de anlam veremediğini dile getiren Erhürman, ülke sorunlarının devasa şekilde büyüdüğünü ve eklene eklene bugünlere gelindiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar