Meclis'e çağrı: Kuralları uygulayın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

Meclis’e çağrı: Kuralları uygulayın

Meclis'e çağrı: Kuralları uygulayın

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, Meclis'teki devamsızlığı nedeniyle özür dileyen Aslanbaba ve diğer milletvekilleriyle kuralları uygulamakla yükümlü Meclis'in ilgili komitesine ve Meclis Başkanına çağrıda bulundu ve bu yanlışı temizleyecek olanın "hukukun üstünlüğü" olduğunu vurgulayarak "bu işi ne özür temizler ne de uyarı cezası" dedi. Özersay Meclis İç Tüzüğünün ilgili 139. Maddesine atıfta bulunarak konunun Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi gereğine işaret ederek, milletvekilliğinin sona erdirilmesine işaret etti.
Özersay'ın sosyal medya ortamında paylaştığı yazı şöyle:
Kimse parmağının arkasına saklanmasın. Hukuk devleti var diyorsanız, Meclis İç Tüzüğünü uygulayın.Konu Genel Kurul'a gelsin. Ama sadece bir kişi için değil hepsi için.
Kural açıktır. İşte buraya bir hafta önce yaptığım gibi YİNE ilgili maddeyi yapıştırıyorum. Hukuk devletinde bunu ne özür temizler ne de "uyarı". Uygulayın kuralları, HADE!!! Genel Kurul'da bu CESARETİ kimler gösterebilecek görelim…
Meclis İç Tüzüğü Madde 139: Cumhuriyet Meclisi çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süre ile katılmayan milletvekilinin devamsızlığı Başkanlık Divanınca saptanır ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesine Başkanlık Divanı kararı olarak gönderilir.
(2) Komite, bu konudaki çalışmalarını en geç on beş gün içinde
tamamlar ve sonucu bir raporla Genel Kurula sunar.
(3) Bu raporu görüşen Genel Kurul, devamsızlığı nedeniyle
milletvekilliğinin düşmesine karar verirse, o milletvekilinin milletvekilliği sona erer.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar