Kıbrıs

Meclis engellilerle ilgili tasarıyı kabul etti


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Birleştirilmiş Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oy birliğiyle onayladı.

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı, HP Milletvekili Jale Refik Rogers, tasarıya ilişkin raporu okudu ve yasa tasarısının komitede oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi.

Bu yasayla, kamuda var olan büyük bir eşitsizliğin önüne geçildiğini ifade eden Rogers, yasa tasarısının ülkeye hayırlı olmasını diledi, emeği geçenlere teşekkür etti.

Saner: Engeller kaldırılmış olacak

 

Daha sonra tasarıyla ilgili ilk sözü alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, çok önemli bir yasa tasarısının bugün yasallaştırılacağını ifade ederek, uzun zamandır engelli bireylerin önündeki engellerin kaldırılmış olacağını söyledi.

Saner, bazı sıkıntıların çözümünde ülkedeki siyasi değişikliklerden dolayı geç kalındığını ifade ederek, bugün geçirilecek yasa ile engelli bireylerin yaşadığı barem sıkıntılarının aşılmış olacağını kaydetti. Saner, yasa tasarısı ile barem içi artışlarda eğitimi olmayan engellilerin de yaptıkları işlere göre değerlendirilip önlerinin açılmasının düzenlendiğini anlattı.

Ersan Saner, bu yasa tasarısının engelli bireylere yapılan ve verilen en önemli desteklerden biri olacağına inanç belirterek, devletin yanı sıra özelde de engelli bireylerin haklarının korunup geliştirilmesi için adım atılması gerektiğini kaydetti.

Çeler: Sıkıntıları aşmada önemli bir adım

 

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, yasanın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutlayarak, yasa değişikliğinin engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları aşma yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Çeler, yasanın önemli bir açığı kapatacağını ve engelli bireylerin hak ettiği barem artışı veya terfilerin önünü açacağına inanç belirtti, özel sektörde de bu gibi adımların geciktirilmeden atılmasının önemine değindi. Çeler, konuşmasında yasa tasarısını değerlendirerek, yasaya olumlu oy veren herkese teşekkür etti.

İncirli: Engelliler ayrı tutulamaz

 

CTP Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli, engellilerle ilgili yasa tasarısının önemine işaret ederek, engelli yurttaşlara karşı herkesin yapması gerekenler olduğunu söyledi. İncirli, engellilerin hiçbir şekilde ayrı tutulamayacağını belirterek, kamuya istihdam edilen engelli yurttaşların özlük haklarının iyileştirilmesini sağlayan bir yasa olduğunu söyledi.

Bunun yeterli olmadığını, engellilerin devlete istihdamı yanında özel sektörde de istihdamı ve haklarının korunması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine işaret eden İncirli, yasa tasarısında emeği geçen herkesi tebrik etti.

İncirli, konuşmasında hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın ülkeye giriş mevzuatının ne olduğunun belli olmadığını ve insanların da nasıl davranacağını bilemediğini ifade ederek, bilimin bu kriterleri ortaya koyabileceğini kaydetti, eleştiriler yaptı.

“Uyarıları dikkate alarak toplum sağlığı için kararlı adımlar atın”

 

İncirli, hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü ve bilim kurullarının uyarılarını dikkate alarak, ülkenin ve toplumun sağlığı ve geleceği için kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Hükümetin süreci iyi yönetemediğini, açıklamalarıyla çeliştiğini, tutarlı olmadığını ifade eden İncirli, halkın ihtiyacı ve beklentisinin iyi bir yönetim olduğunu vurguladı.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı