KıbrısManşet

Maviş: Mağusa ve Lefkoşa’da, öğrencilerin yüzde 15’lik kısmını başka okullara kaydırarak öğrenci yoğunluğunu çözebiliriz


Havadis Web TV’de yayınlanan Damla Dabis’in hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken programına katılan KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş , okullardaki Covid-19 vakalarına ilişkin son durumu anlattı, aileleri uyardı.

Maviş, 9 Eylül İlkokulu’nda eğitimin devam ettiğini kaydetti. Burak Maviş, seyreltilmiş eğitim modeli uygulanan 9 Eylül İlkokulu’nda sınıfların A ile B guruplarına ayrıldığını, çarşamba günü B gurubunda bir öğrencinin testinin pozitif çıktığını söyledi. Maviş, söz konusu öğrencinin Salı günü okula gittiğini bu sebeple sadece söz konusu çocuğun sınıfında yani B gurubunda eğitimin bu hafta online devam ettiğini söyledi.

Burak Maviş, B gurubundaki öğrencilerin Pazar günü yapacağı PCR testlerinin negatif çıkması halinde pazartesi yüzyüze eğitime döneceklerini belirtti.Maviş bu konuya ilişkin aynen şunları kaydetti:

“9 Eylül İlkokulu’nda eğitim devam ediyor. 9 Eylül İlkokulu seyreltilmiş eğitim modelinin uygulandığı bir okuldur. Sınıflar A ve B gurubu olarak bölündü. B gurubunda bir öğrenci pozitif çıktı. Çarşamba günü belirlendi, öğrenci salı günü okula gitmişti. Perşembe günü B gurubu online eğitime devam etti. A gurubu yüz yüze eğitime devam ediyor. Eğitim herhangi bir kesintiye uğramadı. Normal prosedürler gerek Sağlık Bakanlığı gerekse sendikanın ortaya koyduğu bir vaka çıktığında sınıftaki öğretmen ve öğrenciler maskeli ise PCR testlerinin yapılması ve negatifse de okula dönmeleri gerekiyor. Seyreltilmiş eğitim olduğu için bir dolu bir boşalttığı için öğrenciler, okula dönecekleri gün pazartesidir.  Perşembe günüydü ama o gün test yaptıkları ve sonuçları bekledikleri için gitmediler. Şu anda okuldan aldığımız bilgi herhangi bir öğrencide pozitif vaka yoktur. Eğer pazar günkü testleri de negatif çıkarsa öğrencilerimiz pazartesi günü normal eğitim hayatına dönecek.”

 

“BASINA DA GÖREV DÜŞÜYOR”

 

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, bu konularda basına da görev düştüğünü ve haber yapılırken gerek aileleri gerekse toplumu paniğe sokacak ifadelerden kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Maviş, “Basına da burada görev düşüyor. Daha sağduyulu haberler yapmak ve aileleri korkutmak gerekir. Okulda tamamen online eğitime geçildiğini belirtmek yerine okulda bir gurup öğrencinin sonuçları çıkana kadar online eğitime geçtiğinin belirtilmesi daha doğrudur” dedi.

 

“NEYE GÖRE 3 VAKA?”

 

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okullarda vaka çıkması durumunda Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin almış olduğu karara değil Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin çizmiş olduğu yol doğrultusunda hareket etmeyi uygun gördüklerini söyledi.

Maviş, “Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi ve Eğitim Bakanlığı’nın atanmışlarından oluşan ortaklaşa gurup da 3 vakaya kadar ifade etmiştir ama 3 vaka, 10 kişilik sınıfta da mı 3 vakaya, 20 kişilik sınıfta da mı 3 vakaya, 30 kişilik sınıfta da mı 3 vakaya bakacağımız sorusuna yanıt vermediler. Çünkü aldıkları karar bilimsel değildi. Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin almış olduğu karar değil Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin bize çizmiş olduğu yol doğrultusunda hareket etmeyi uygun görüyoruz. Eğer 2. Bir vaka çıkarsa da okul pandemi kurulunun bu yönde bir karar üreteceğini şimdiden söyleyebilirim” diye konuştu.

 

“ATATÜRK İLKOKULU’NDA 4 POZİTİF ÖĞRENMENDEN İKİSİ İYİLEŞTİ, BİRİ GÖREVE DÖNDÜ”

 

Burak Maviş, Atatürk İlkokulu’nda 4 öğretmenin pozitif olduğunu ancak bir öğretmenin iyileşerek görevine döndüğünü kaydetti.

Maviş şunları söyledi:

“Atatürk İlkokulu’nda 2 öğretmenimiz pozitif oldu, tüm okul personeline 1., 4. Ve 5. Sınıf öğrencilerine, toplamda 140 kişiye test yapıldı hepsi negatif çıktı. Atatürk İlkokulu bugün eğitime devam ediyor. Sadece 2 öğretmenimiz pozitiftir. Daha önce de 2 öğretmenimiz bu okulda pozitif olmuştu,bu arkadaşların testleri negatife döndü. Biri görevinin başındadır”

“AİLELERE TAAHHÜTNAME İMZALATILMALIDIR”

 

Sağlık Bakanlığının yine başarısız olduğunu görüyoruz. Ailelere hasta ise öksürüyorsa, ateşi varsa, farklı semptomları varsa çocukların evlerinde kalması ile ilgili çağrı yapmıştı. Evde kalmayıp okula geldikleri gözlemlendi. Burada da bizim önerimiz ailelere taahhütname imzalatılması gerekiyor ve ailelerin de sorumluluk alması gerekiyor.”

 

“HERŞEYİ YAPABİLECEK VELİLER VAR”

 

Burak Maviş, okul otobüslerinde ve sınıflardaki öğrenci kapasitesini de yorumladı. Maviş şunları kaydetti:

 

“Otobüsler tam kapasite çalışıyor ve bu otobüsler yalnızca bir okula öğrenci taşımıyor. Çocukların özellikle köylere taşımacılık yapan bu otobüslerde geçirdiği zaman 1 saatin üzerinde oluyor. Bu bizi sürü bağışıklığına yönlendirmektir. Bununla ilgili de İngiltere’nin deneyimi önümüzdedir.

Her okulun belli bir kotası olması gerektiği, 25’in altı veya 24 sayısı ile çocukların çift oturabilme açısından, arkadaşlık ilişkileri bakımından  çift sayıda sabitlenip, fazla olan öğrencilerin farklı okullara gönderilmesi veya okulların kayıt alması yerine Eğitim Bakanlığının kayıt alması, öğrencileri öncelik ev adreslerine bakılıp araştırılarak da (biliyoruz ki bu okullara gitmek ile ilgili ev kiralayan, fatura bulan ve her şeyi yapabilecek olan veliler de var) böyle bir düzenleme yapılıp Mağusa veya Lefkoşa’da,  sadece öğrencilerin yüzde 10-15’lik kısmını başka okullara kaydırarak öğrenci yoğunluğunu çözerdik. Girne için ek derslik, ek okul istiyoruz.”Başa dön tuşu