BasketbolKöşe YazarlarıSpor

Maviler finalde


Tonguç KOTAK

 Lefke Avrupa Üniversitesi 2-0 geriden gelip Koopspor’u 3-2 ile geçti ve adını finale yazdırdı.

İlk iki maçta Koopspor’a kötü kaybeden Lefke Avrupa Üniversitesi kendi sahasında eşitliği dün gece de finale uzanan maçı da kazanıp Yakın Doğu Üniversitesi’nin rakibi oldu.

Maviler olarak bilinen LAÜ bu maçta inişli çıkışlı bir grafik çizdi. İlk periyot ile üçüncü periyotta bu maçı içinde en kötü oyununu oynadı. Bunda da takım lideri Doğukan, Berk ve Ballentine’ın kötü oynamaları vardı. Ama ikinci ve en önemlisi son bölümde yaptığı sert savunma ve kazanma arzusu maçı alıp götürdü. LAÜ çok mu iyi oynadı. ? Hayır ama kazanmak için her şeyi yaptı. Doğukan sazı eline aldığı anda takımını finale taşıdı. Doğukan 18 sayı, 5 ribaunt, 4 asist, 1 top çalma ile yapılması ne gerekiyorsa yaptı. Onu 23 sayı, 12 ribaunt ile “double – double” yapan ancak savunmada doğru işleri başaran Berk, maçta ne zaman kendisine görev düşse devleşen Rajko, eli sıcak Arif ve savunması ile Kercem’i susturan Hamit maçın kazanılmasını sağladılar. LAÜ’de gecenin en kötüsü ise Ballentine oldu. Orhun hoca takımı doğru idare ederek daha önce yaptığı gibi geriden gelerek takımı finale taşıdı. Bu arada bir alkış da LAÜ’nün idarecilerine ve seyircisine. Mavilerin finalde karşılarında daha komple bir takım var. İşleri kolay değil.

Koopspor kazanabileceği maçı kaybetti. Son periyottaki dengesiz hücumları ve savunmada yapılan hatalarla final ellerinden kaydı gitti.

Maçta Marvin 28, Kercem  12 ve Temur da 13 sayı ile oynadı. Kercem, Hamit’ten fazla kendini kurtaramadı. Atabildiğini attı o kadar. Koop’ta 33 kez 2 sayı denemesinin 21’ini sayıya çevirirken, üç sayıda 34 denemeden sadece 6 tanesini sokması maçın kaybedilmesinde önemli rol oynadı. Son bölüm savunması ve hücumu ile de maçı kazanması zordu ve olmadı.Emrah hoca takımın bu sıkıntısını çözemeyince maçın kaybedilmesini önleyemedi.

Hakem üçlüsü maç içinde ilk yarıda uyumsuzlukları,  ikinci yarının başında iyi görüntüsü ancak sonunda da gereksiz düdükler.Başa dön tuşu