Mars'a gidecek gönüllüler aranıyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Dünya

Mars’a gidecek gönüllüler aranıyor!

Mars'a gidecek gönüllüler aranıyor!

'Mars One' adlı şirketin yöneticisi Bas Lansdorp, New York'ta tüm dünya vatandaşlarına yaptığı çağrıda, bir daha geri dönmemek üzere Mars'a gitmek isteyenlerin başvurularını beklediklerini söyledi.

İLK EKİP 2023'DE


Kendilerini 'kâr amacı gütmeyen bir firma' olarak tanımlayan Mars One şirketi, Kızıl Gezegen'e ilk ekibin 2023 yılında indirilmesini planladıklarını, daha sonra da 2 yılda bir yapılacak insan sevkiyatıyla koloninin genişletileceğini duyurdu.

18-40 YAŞ ARASI, İNGİLİZCE BİLEN

Başvuracak kişilerin 18 ila 40 yaş arasında ve fiziken sağlam olmasını şart koşan firma, "Adaylar İngilizce bilmeli ve hayatta kalma yöntemlerine aşina olmalı" diyor.

Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile belirsiz bu fantezi misyon için gereken 6 milyar dolarlık bütçenin bir bölümünün, başvurulardan alınacak 18 dolarlık ücretlerle karşılanabileceği belirtiliyor. Tabi ki, medyada ilgi gördükçe bu işin asıl büyük maliyetinin sponsorlar tarafından karşılanması planlanıyor.

7 YIL EĞİTİM

Başvuruların sonunda seçilecek 40 astronot adayı, 7 yıl sürecek eğitimin ardından, Mars'a yollanacak. Geri dönmeyi sağlayacak bir teknoloji henüz bulunmadığı için de bu bilet 'tek-gidiş' şeklinde olacak.

Misyonun kalkış, iniş gibi birçok aşamasının internetten canlı verileceğini belirten firma, tahminen 4 milyar kişinin bu büyük macerayı izleyeceğini kaydetti.

İlk ve müteakip tüm sevkiyatlarda Mars'a ikişer kadın ve ikişer erkek gönderileceği belirtilirken, kısırlık testi şartı koşulmayacağı ifade ediliyor.

Kızıl Gezegen'e gidecek kişilerin çok zorlu bir ortamda kurulacak küçük ünitelerde yaşayacağını söyleyen firma yöneticisi, Mars sakinlerinin, internet üzerinden 6 ila 20 dakikalık gecikmeli şekilde de olsa Dünya'daki yakınlarıyla iletişim kurabileceğini söyledi.

Şirket, bilinmeyene yolculuk için daha şimdiden 100 ülkeden 10 bin ön başvuru aldıklarını açıkladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar