KıbrısManşet

Market poşeti 25 kuruş

Marketlerde, bugüne kadar kasada müşteriye bedava olarak verilen poşetler dünden itibaren paralı oldu


Dünya’nın birçok yerinde uzun zamandır paralı olan naylon poşet uygulamasına dün itibari ile ülkemizde de başlandı. Marketlerde ve satış noktalarında kullanılan naylon poşetler, 1 Aralık’tan itibaren ücretli olacağı geçtiğimiz aylarda duyulmuş, uygulamayla ilgili denetimin ise Çevre Koruma Dairesi personeli tarafından yapacağı söylenmişti.

Öte yandan Cuma gününe kadar belirlenemeyen fiyatla ilgili olarak Çevre Koruma Dairesi market poşet fiyatlarının birkaç gün içerisinde açıklanacağını duyurmuş olmasına rağmen, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı dün kendi sosyal medya sayfası üzerinden bir markete ait fişi yayınlayarak, oradaki poşet fiyatına dikkat çekmiş ve paylaşımın üzerine “Çevre için milat başlamıştır. Tüm halkımızın için hayırlı olsun. Başta Turizm ve Çevre Bakanımız ve Çevre Koruma Dairesi personelimizin emeklerine sonsuz teşekkürler” yazdı. Fiyat konusunda oluşan bu karmaşa ise bazı kesimlerin tepkisine neden olmuş ve bu tepkiler sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır.

 

Naylon poşetler 25 kuruş

Dün market ve satış noktalarında standart boy poşetler 25 kuruşa müşterilere satıldı. Bunun yanında daha büyük boy poşetlerin ise fiyatlarının 50 kuruş olarak belirlendiği öğrenildi. Alışverişten sonra Havadis’e konuşan vatandaşların bazıları fiyatın fazla olduğuna dikkat çekti.

 

Alışverişler kucakta taşındı

Havadis’in objektiflerine yansıyan fotoğraflarda bazı vatandaşların marketten aldıkları ürünleri poşetsiz kucağında taşıdığı bazılarını, az sayıda poşet satın alarak poşeti tıklım tıklım doldurduğu, bazı müşterilerin ise marketlerdeki alışveriş arabalarına ve sepetlerine ürünleri poşetsiz doldurup arabaya taşıdığı gözlemlendi.

“Bu poşetler sadece meyve- sebze içindir”

Öte yandan naylon poşet uygulaması marketlerin manav, şarkuteri ve kasap reyonlarını kapsamıyor. Örneğin manav reyonunda alınan sebze ve meyvelerin konulduğu poşetler için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bazı marketler de bu durumun vatandaşlar tarafından suiistimal edilmemesi için reyonlara “Değerli müşterilerimiz, bu poşetlerin sadece meyve-sebze için kullanılması rica olunur. Anlayışınız için teşekkür ederiz” yazıları astı.

 

 

Eniz ORAKCIOĞLUEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı