Maracana Dünya Kupası'na hazır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Spor

Maracana Dünya Kupası’na hazır

Maracana Dünya Kupası'na hazır

77 bin izleyici kapasitesine sahip olan Maracana'da açılış için bir de futbol maçı düzenlendi. Ronaldo ve Bebeto'nun takımlarının karşılaştığı maç ile birlikte stadyumda neredeyse iki buçuk yıl sonra ilk defa ayaklar top ile buluşmuş oldu. 2010 Ağustos'tan beri yenileme çalışmaları devam eden stadyumun 2012 Aralık'ta hazırlanmış olması planıyordu.


Yapımına 1948'de başlanan Maracana'nın inşasının tam anlamıyla noktalanması 17 yıl almış, stat ancak FIFA'nın verdiği özel içinle 1950 finallerine ev sahipliği yapabilmişti. Finalde Uruguay'a 2-1 yenilen Brezilya, maçı seyreden 200 bin taraftarına büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. 4 büyük Rio kulübü, Vasco De Gama, Botafogo, Flamengo ve Fluminese'ye ev sahipliği yapan Maracana, dünya futbolunda unutulmaz bir çok olaya sahne oldu.

Brezilayı futbol efsanesi Pele, Santos formasıyla kariyerinin 1000.golünü bu statta kaydetti. Maracana'da en çok gol atan isimse bir başka futbol efsanesi Zico… Zico, bu stattaki 333. ve son golünü 1989'da Flamengo formasıyla attı. Maracana'da 1992'de tribünlerin bir kısmının çökmesi nedeniyle 3 kişi ölmüş 50 kişi de yaralanmıştı. Tekrar açılmış olsa da çalışmaların tam olarak bitmediği stadyumun resmi açılışının 24 Mayıs'ta gerçekleşeceği söyleniyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar