KıbrısManşet

Manavoğlu: Hükümet denetlemeler konusunda da sınıfta kaldı


Halkın Partisi Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, vaka sayıları zirve yaparken, tüm KKTC kapanacak mıyız diye birbirine sorarken, kapalı kapılar ardında kapanmanın konuşulduğu iddiaları ortada dolaşırken hükümetin sessizliğini korumasını eleştirdi. Açıklama yapan Manavoğlu şu ifadeleri kullandı: “Ekstra önlem olarak neler alınacak? Etkin denetim yapılacak mı? Nasıl yapılacak? Nasıl planlama yapıldı? Pozitif vakalar eve gönderiliyorsa denetim anlamında neler yapılıyor?

Pozitif vaka çıkan bölgeler ve noktalar etkin takip ediliyor mu? Sağlık Bakanlığı ilgili bakanlıkları ve kurumları göreve çağırma konusunda geç kaldı, bugünden sonra da bu konuya çok daha fazla enerji sarf etmelidir. Salgının en başından beri Emniyet Müdürlüğü ve belediyelerimiz denetim konusunda çok etkin bir şekilde devriye ve mesai yapıyorlardı. Ciddi caydırıcılığı olan bu yöntemin de bugünlerde yapılmadığını görüyoruz. Belediyelerin maddi problemleri denetim konusunda geri durmalarına sebebiyet veriyor. Gerekirse çok hızlı bir şekilde özellikle denetlemeler konusunda  belediyelere maddi destek verilmelidir. Kısacası bu hükümet bu konu da sınıfta kalmıştır, halka güven vermiyor, halkı rahatlatmıyor. Bunun tam aksine halkı büyük bir kafa karışıklığı ve gerginlik içerisinde bırakacak kadar sorumsuzca davranıyor.” 

“YENİDEN KAPANMAYA GİTMEK KAMU MALİYESİ İÇİN İNTİHARDIR”

 

Manavoğlu yaptığı açıklamada aşılamanın önemine de dikkat çekti, elimizde bol miktarda aşı olduğunu, aşılama kapasitesinin de yeterli olduğunu ancak vatandaşları ve çalışanları aşıya getirme konusunda yeterince hızlı davranılmadığını belirtti. Manavoğlu, “Hükümet daha etkin duyurular ve kamu spotlarıyla aşılanmayı hızlandırmalı. Aşı çok önemli; yaz aylarında  iki doz da yapılmalı, kış öncesi de üçüncü dozlar için hazır olunmalı. Tam açılıp denetlemeyip kapanmaya gitme hem esnaf hem çalışan hem de kamu maliyesi için bir intihardır” dedi.

 

“HÜKÜMET SİLKİNİP KENDİNE GELSİN, HALKIN SAĞLIĞINDAN VE GEÇİMİNDEN SORUMLU OLDUĞUNU UNUTMASIN”

 

Çalışma Bakanlığı’na 10 gündür bakan atamasının yapılmaması konusuna da değinen HP Genel Sekreteri, Başbakan Ersan Saner’in bu şekilde anayasayı ihlal ettiğini söyledi. Hükümeti eleştiren Manavoğlu, “Başbakan Yardımcısı, makamına oturduğu günden beri popülizm yapacak diye birçok asılsız söylemde bulundu, aklı karışık sinirli bir şekilde oraya buraya saldırarak hem kurumları hem de devlet organlarını itibarsızlaştırıyor. Hükümet silkinip kendine gelmelidir. Madem bu koltuklara yapıştılar, bu kadar zamandır yapamadıkları görevlerini bundan sonra  yapsınlar. Madem bu ülkeyi yönettiklerini zannediyorlar, o zaman bu ülkenin halkının sağlık güvenliğinden, eğitiminden, asayişinden, geçiminden sorumlu olduklarını unutmasınlar, bizim sesimize, sivil toplumun sesine kulak versinler ve sorumlu icraat yapsınlar” ifadesini kullandı.Başa dön tuşu