KıbrısManşet

“Maliye’nin elektriğini keseriz!”Kıb-Tek’in, özel bir bankadan 50 milyon TL borçlanacağı haberi üzerine Havadis’e konuşan EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, Maliye Bakanlığı’nı hedef aldı:

Kıb-Tek’in, özel bir bankadan 50 milyon TL borçlanmasına ilişkin dün Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, Havadis’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özkıraç, kurumun mahsuplaşma neticesinde Maliye Bakanlığı’ndan 148 milyon TL alacaklı olduğunu ve bu alacağını tahsil edemediği için borçlanmak zorunda kaldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ilgili bakanla bir görüşme yaptığını belirten Özkıraç, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu hedef alarak;

“Amcaoğlu’na buradan çağrımdır, bu iş böyle gitmeyecek. El-sen gerekli tavrı Maliye’ye koyacaktır. Gerekirse Maliye’nin enerjisini keseriz” dedi.

 

“Maliye 4 milyon TL’mize el koydu”

Geçtiğimiz günlerde ilgili bakanla bir görüşme yaptıklarını ve AKSA’ya 150 milyon TL borçları olduğunu belirttiğini söyleyen Özkıraç, El-sen’in mahsuplaşma neticesinde Maliye’den 148 milyon TL alacağı olduğu halde bu alacağını tahsil edemediği için kredi çekmek durumunda kaldığını söyledi.

“Bu duruma düşüleceği en başından belliydi” diyen Özkıraç, El-sen’in en kısa zamanda gereğini yapacağını ısrarla vurgulamak istediğini söyleyerek;

“Bu geçmişten gelen bir borçtur. Benim de alacağım varsa, bu parayı bana vereceksiniz. İlgili bakan bu konuyla ilgili ‘Temmuz’da ödeme yapılacak’ demişti. Ama bırakın alacağımızı almayı, bu gün alacağımız olan bakanlık ‘borcunuz var’ diyerek Kıb-Tek’in 4 milyon TL’sine el koydu. Böyle şey olmaz” dedi.

 

“AKSA bu toplumu soymaya devam ediyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un geçtiğimiz gün yaptığı açıklamadaki bazı hususlara da değinen Özkıraç, kurumun daha sağlıklı ve verimli enerji üretebilmesi için atılacak her adımın yanında olacaklarını söyleyerek, Taçoy’un yaptığı açıklamalardan, kendisinin de özelleştirmeden yana olmadığı anlamını çıkardıklarını, Kıb-tek için profesyonel bir ekibin yaratılmasını El-Sen olarak kendilerinin de istediklerini ifade etti.

Kıb-tek’in 12 $/Cent’e elektrik üretirken, AKSA’nın 14 $/Cent’e ürettiğini söyleyen Özkıraç; “Üstelik Kıb-Tek’in hali hazırda 670 çalışanı var, emeklilerle birlikte bu sayının 1000’i geçtiğini, AKSA’ AKSA bu halkı soyuyor, kamu yararına çalışmıyor” dedi.

 

“Üst Kurul demek, Kıb-tek elden gitti demektir”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada sözünü ettiği, Kıb-Tek’e “Enerji Üst Kurulu” kurulması konusuna da sendika olarak tamamen karşı olduklarını belirten Özkıraç;

“Böyle bir şey yapmaları demek, Kıb-tek elden gidecek demektir. Yani kendi atadıkları üst kurul üyeleri bir karar alacak, ‘yatırım yapmayın’ ya da ‘zam yapın/yapmayın’ diyecek ve biz sendika olarak bir şey yapamayacağız. Bu Kıb-Tek yönetimini sıfırlamaktır” dedi.

Ayrıca geçmiş hükümet döneminde dört jeneratör alınması için çıkan kararın hala uygulanmasını beklediklerini belirten Özkıraç, bu konuda da bakan Taçoy’dan açıklama beklediklerini söyledi.

 

 
Başa dön tuşu