KıbrısManşet

Maliye elektrik borcunu ödemedi, Lefke susuz kaldıKıb-Tek Maliye Bakanlığı’nın içme ve kullanma suyu motorlarının elektrik ücretlerini ödememesi nedeniyle su motorlarının elektriğini kesmesiyle Lefke bölgesi susuz kaldı.
Haber: Gürsel KARAGÖZLÜ – Kıb-Tek Maliye Bakanlığı’nın içme ve kullanma suyu motorlarının elektrik ücretlerini ödememesi nedeniyle su motorlarının elektriğini kesmesiyle Lefke bölgesi susuz kaldı.Maliye Bakanlığı, KKTC’de bulunan 23 Belediyeye ait içme ve kullanma suyu motorlarının elektrik ücretlerini Kıb-Tek’e ödemediğinden Kıb-Tek konu su motorlarının elektriklerini kesti. Lefke Belediyesi su motorlarının elektriği kesik olduğundan Lefke ilçesindeki köylere içme ve kullanma suyu verilemiyor.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya verdiği bilgide, “Belediyelere ve Sulama Birliklerine ait 31 Aralık 2020 öncesi elektrik borçlarının yapılandırılması ve Maliye Bakanlığınca ödenmesi konusunda çıkan yasa gücünde kararname uyarınca bir protokol imzalanmıştır. Bu elektrik Borcunuzun bir kısmı da belediyeler tarafından ödenmektedir. Lefke Belediyesi bu konuda yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Ancak Maliye bakanlığı yükümlülüklerini yerine getirmediğinden ve borcu ödemediğinden Belediyeye ait su motorlarının elektriği kesilerek bölgeye su verilememektedir. Su hayattır anlayışı ile halkın susuz bırakılmaması için Maliye bakanlığının derhal bu borcu ödeyerek bölgeye su verilmesini talep etti. 48 saatten fazladır su verilemeyen bölgeye Belediye olarak başta Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Ocağı ve bölgedeki hayvancılara tanker ile su verildiğini, ancak bunlar dışında halka su verilememektedir” ifadelerini kullandı..

 Lefke Belediyesi’nin açıklaması şöyle:

30 yıllık bir geçmişi bulunan Belediyelere ve Sulama Birliklerine ait 31 Aralık 2020 öncesi elektrik borçlarının yapılandırılması ve Maliye Bakanlığınca ödenmesi konusunda çıkan yasa gücünde kararname uyarınca bir protokol imzalanmıştır.

Bunun yanında Belediyelerin bu kuyulardan ürettikleri su miktarı üzerinden Su İşleri Dairesine ödediği miktara %600 zam yapılmış ve bu iki yılı aşkın bir süredir ödenmektedir.

Ayrıca yapılandırmadan itibaren tüm güncel faturalar ödenmiş olup Lefke Belediyesine ait hiçbir ödeme geriliği bulunmamaktadır.

Yukardaki görsellerde de göründüğü üzere var olan borcun ödeme yükümlülüğü Maliye Bakanlığına aittir. Konu bundan ibaret iken tüm Belediyelerin su motoru enerjileri Elektrik Kurumu tarafından dün öğleden sonra kesilmiş bulunmaktadır.

Şu ana kadar ya muhatap bulmaya zorlandık yada net bir yanıt alamadık ve girişimlerimiz devam etmektedir.

Kendi yaptıkları protokolü hiçe sayan, her kurumun başına buyruk davrandığı bu yapıyı bu toplumun haketmediği açıktır. Sorumlu olanların çıkıp bir özür bile dilemeyeceğini biliyoruz biz kendi adımıza bu sorunun sorumlusu olmamakla beraber yaşanan sıkıntıdan dolayı özür dileriz.

 

Başa dön tuşu