“Mahkum olmayan her kişi masumdur” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

“Mahkum olmayan her kişi masumdur”

“Mahkum olmayan her kişi masumdur”

Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ, gazetecilerin kriminal olaylarla ilgili haberleri hazırlarken, mahkum olmayan her kişinin masum olduğu ilkesini göz önünde bulundurmalarını istedi.
Özerdağ, önceki akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen “Medya ve Hukuk” konulu konferansta sunum yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Basının ve halkın son yıllarda ceza davalarına yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Özerdağ, gazetecilerin hukuk geçmişi olmadığından hatalar yapılabildiğini kaydetti.

Güven: Eğitime ağırlık vereceğiz


Konferansın açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, etik konusuna ve gazetecilerin eğitimine önem verdiklerini belirterek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Güven, bu çerçevede Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ’ın katılımıyla kriminal olayların medyaya yansıtılış şekliyle ilgili eğitim çalışmasının düzenlendiğini kaydetti.

Son yıllarda kriminal olaylarla ilgili haberlerin arttığını söyleyen Güven, gazetecilerin etik ve hukuk bağlamında hata yapmasını önleyebilmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

Özerdağ: Ceza davalarına yoğun ilgi var

Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ, basının ve halkın son yıllarda ceza davalarına yoğun ilgi gösterdiğini, gazetecilerin hukuk geçmişi olmadığından hatalar yapılabildiğini kaydetti.

Özerdağ, mahkemelerin teşkilat yapısı ve işleyişi konusunda detaylı bilgi verdi.

Basına en fazla yansıyan davaların ceza davaları olduğuna işaret eden Özerdağ, kişilerin suç işlemesi durumunda bu tür davaların açıldığını anlattı.

Özerdağ, polisin bir kişinin suç işlediğini düşündüğü durumlarda tahkikat başlattığını, bu çerçevede kişinin yakalanıp tutuklandığını söyledi.

Sanık ve zanlı terimlerinin zaman zaman gazeteciler tarafından yanlış kullanılabildiğini belirten Özerdağ, “Zanlı, aleyhinde tahkikat olan kişidir. Sanık ise polisin aleyhinde dava getirdiği kişidir” dedi.

Halkın, bazı durumlarda, mahkemeler tarafından verilen kefaletleri ceza olarak algılayıp, eleştirdiğini söyleyen Özerdağ, kefaletin ceza amaçlı değil, teminat olarak verildiğini belirtti.

“Basın ve toplum mahkum ediyor…”
Her kişinin mahkum olmadıkça masum olduğunun altını çizen Özerdağ, bunun evrensel bir kural olduğunu vurguladı.
Özerdağ, basının bu noktada hata yapabildiğini söyleyerek, “Kişinin mahkum olmadan basın ve toplum tarafından mahkum edildiği durumlar yaşanabiliyor” dedi.
Her insanın savunma hakkına sahip olduğunu belirten Özerdağ, çok ciddi suçlarla yargılanan kişilerin, mahkeme sonunda beraat edebildiğini göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.

“Soruşturmaları polis yapıyor”

Başsavcı ve Savcıların ülkedeki konumunun da tartışıldığı konferansta, katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ, KKTC’de soruşturmaların Savcılık değil polis tarafından yürütüldüğü sistemin uygulandığını kaydetti.

Özerdağ, bu sistemde Başsavcı ve Savcıların rolünün daha pasif olduğunu belirterek, “Türkiye’de soruşturma Savcılar tarafından başlatılıyor, o sistemde Savcılar daha aktiftir. Bizdeki sistemde soruşturma polis tarafından başlatılıyor. Bana göre bu daha doğru bir sistemdir” dedi.

Yüksek Mahkeme’de görülen bazı davaların kararlarında bazı yargıçların azınlık kararı olarak farklı karar açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Bertan Özerdağ, bunun farklı hukuk sistemlerinde ve AİHM’de de görüldüğünü, tek tip görüş yerine böylesi kararların daha iyi olduğunu söyledi.

Özerdağ, bir soru üzerine mahkemelerdeki altyapı sıkıntılarına da değindi ve zanlıların kelepçeli getirilmesinin nedeninin polisin güvenlik kaygısı olduğunu anlattı. Özerdağ, yargıçların da güvenliği olmadığını ifade etti.

“Mazbatalarla ilgili davalarda denge korunmalı”

Son dönemde gündemde olan davalarla ilgili görüşlerini de bildiren Özerdağ, mazbatalar konusunda hassas dengenin korunması gerektiğini söyledi.

“Faizler düşürülmeli”

Kıdemli Yargıç Özerdağ, “Mazbata suçlarında, alacağı olan kişi ile borçlu kişi arasındaki denge korunmalıdır. Alacaklıların mağdur edilmesi halinde, alacağın temini noktasında tefeciler ve mafya devreye girebilir. Borçluların mağdur olmasını önlemek adına faizlerin düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’na ilişkin dava sürecine de değinen Özerdağ, bazı avukatların kararı anlamadıklarını söylemelerine veya farklı yorumladıklara anlam veremediğini belirtti.

Özerdağ, kararın kurultayın yenilenmesine yönelik, açık ve net bir karar olduğunu söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar