Kıbrıs

Mağusalılar Derinya’dan memnunCumhurbaşkanı Akıncı, Gazimağusa Serbest Limanda bulunan ve surların restorasyonunda kullanılan taş ocağında incelemelerde bulundu, kent merkezinde esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Derinya Kapısı’nın ardından Gazimağusa Serbest Limanda bulunan ve surların restorasyon çalışmalarında kullanılan taş ocağında da incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.Akıncı’ya Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk üyesi Ali Tuncay ile Cumhurbaşkanlığı İki Toplumlu Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani de eşlik etti.

Akıncı, buradan çıkan taşların surların tamiratı için önemli olduğunu belirterek, “Tarihi eserlerin korunması için sarı taş ihtiyacı çok önemlidir. Burada bazı sıkıntılar var umarım en erken zamanda aşılır ve adadaki toplumlar yanında dünya malı olan kültürel miras korunup yaşatılır” dedi.

Akıncı, komitenin teknik raporlarının önüne geldiğini ve burada bir sıkıntı olduğunu öğrenince yerine gelip görmek istediğini belirterek, “umarım buradaki sıkıntılar Çok kısa sürede aşılır ve çok yararlı hizmetler aksamadan devam eder. her iki taraf için de önemli olan kültür mirası adaya ait toplumlara ait dünyaya ait kültürel mirasa herkes sahip çıkmalı” ifadelerini kullandı.

Surların sadece Mağusada değil Lefkoşa’da da olduğunu, bu yüzden listeye dahil ettiklerini, surlar üzerindeki otların kalıcı bir şekilde bilimsel yöntemlerle temizlenmesi için ihale açıldığını belirten Akıncı, Surların, kültürel mirasın korunup yaşatılmasının önemli olduğunu söyledi.

Vatandaşlar ve esnafla sohbet

Cumhurbaşkanı Akıncı, daha Gazimağusa’da esnafı ve vatandaşları da ziyaret etti.
Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Derinya Sınır Kapısı’nın açılışından duydukları memnuniyeti aktararak, kapının açılmasında gösterdiği kararlılık ve gayret için Cumhurbaşkanı Akıncı’ya teşekkür eden vatandaşlar, sınır kapısından geçişlerin Mağusa çarşısında bir fark yarattığını, yaz aylarında bunun daha da artmasını beklediklerini, dolayısıyla çarşıya olumlu yansıyacağını düşündüklerini söylediler.
Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, ziyareti sırasında, Namık Kemal Meydanı’nda turistler ve vatandaşlar yoğun ilgi göstererek fotoğraf çektirdi.

Başa dön tuşu