Mağusa-Karpaz Yolu İhaleleri Tamam - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Mağusa-Karpaz Yolu İhaleleri Tamam

Mağusa-Karpaz Yolu İhaleleri Tamam

MİK; Gazimağusa-Yeni Hastane bağlantı yolu yapımını Karalım&Co Ltd.'ye,  İskele-Topçuköy yol ayrımı Ardahan yolu yapımı ihalesini Uçanok Emlak'a verirken, Yenierenköy-Dipkarpaz yolu 1. etap yol yapımı ihalesini Kemal Aktunç İnşaat Ltd.'ye ve Kantara-Ardahan yol ayrımı yapımı ihalesini ise Salih Köröğlu Ltd.'ye verdi


Gizem ÖZGEÇ
Maliye Bakanlığı'na bağlı Merkezi İhale Komisyonu, tartışmalara neden olan Mağusa-Karpaz yolları asfalt ihalelerini değerlendirdi ve ihaleler dört asfalt firmasına verildi. Toplam bedeli 20 milyon TL olarak belirlenen Mağusa-Karpaz bölgesi yolları asfalt ihalelerini, Karalım&Co Ltd., Uçanok Emlak, Kemal Aktunç İnşaat ve Salih Köroğlu Ltd aldı. Tekliflerde firmalar, toplam 2 trilyon lira fiyat kırdı.
Asfalt firmaları, tarihinde KKTC'de keşif bedelinin üzerinde bir teklife ihale verilmediğini, ancak bunun diğer dünya ülkelerinde farkı olduğunu söyledi. Firmalar, Merkezi İhale Komisyonu'nun fiyatların aşağıya çekilmesi yönünde baskıcı bir tavır izlediğini ve rekabet ortamında neredeyse kar etmeyecek fiyatlara ihalelerin alındığını dile getirdi. 

İki trilyon fiyat kırıldı
Keşif bedeli 3 milyon 189 bin 703.60 TL olarak belirlenen Gazimağusa-Yeni Hastane bağlantı yolu yapımı,  2 milyon 993 bin 800 TL ile Karalım& Co Ltd.'ye verilirken, Uçanok Emlak,  İskele-Topçuköy yol ayrımı Ardahan yolu yapımı ihalesini 1 milyon 951 TL'ye alan firma oldu. Bu yol için 1 milyon 999 bin 878.40 TL keşif bedeli belirlenmişti.
Kemal Aktunç İnşaat Ltd. ise,  Yenierenköy-Dipkarpaz yolu 1. etap yol yapımı ihalesini aldı. Keşif bedeli 11 milyon 212 bin 935.55 TL olarak saptanan bu ihale, firmaya 10 milyon 877 bin 738 TL karşılığında verildi. Kantara-Ardahan yol ayrımı yapımı (keşif bedeli 2 milyon 727 bin 268,37 TL) ihalesi ise Salih Köröğlu Ltd.'ye 2 milyon 646 bin TL ile verildi. Yirmi milyon bedel biçilen yol ihaleleri  toplam 18 milyon TL'ye verildi.

Dokuz firma katılmıştı
İhaleye dokuz farklı müteahhit firması katıldı.  İhalede Tüfekçi Ltd., Sütçüoğlu Ltd.,  Tarmaç Asvalt, Uçanok Emlak ve İnşaat Ltd., Salih Köroğlu Construction Ltd., Güney İnşaat, Karalım&Co. Ltd., Kemal Aktunç, Aşan Nakliyat (teklifleri geçersiz sayıldı) ve  Cyprus Plant Ltd. yer almıştı.

Gökbörü: Keşfin altında olduğu için bağladık
Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Selim Gökbörü, birim fiyatlarında düşüş yapıldığını, keşfi Karayolları Dairesi'nin yaptığını söyledi.  Rakamların keşfin altında olduğu için ihalelerin verildiğini belirten Gökbörü, "Keşif bedellerinin üzerinde rakamlar olsaydı, verilmezdi" dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar