Mağusa kapısı acil açılsın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
KıbrısManşet

Mağusa kapısı acil açılsın

mağusa sınır kapısı

Lefkoşa’nın, 1974’ten önce, ana geçiş kapısı olan Mağusa Kapısı’nın açılması gerektiği yönünde ortak görüş var:

 

TALEP ETTİK: LTB Başkanı Mehmet Harmancı: Görüşmeler yeniden başladığında ve her iki liderin iki çarşıyı ziyaret ettiği dönemde, Yorgacis ile uzlaşarak, birlikte iki lidere Mağusa ve Baf kapılarının açılması ile ilgili birer mektup verdik. Talebimiz bu yöndedir


 

LEFKOŞA TRAFİĞİ RAHATLAYACAK: Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı: Mağusa Kapısı’nın açılması, sadece Lefkoşalıları ve Lefkoşa içerisinde kuzey ve güney arasındaki trafiği değil, adanın doğusu ile Lefkoşa arasındaki trafiği de rahatlatacak

 

ANA KAPI, MAĞUSA KAPISI’YDI: YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı: 74’ten önce, Lefkoşa’nın ana kapısı ve tek geçiş noktası Mağusa Kapısı’ydı. Metehan Kara Kapısı’nın açılması saçmaydı. Metehan’dan ve Lokmacı’dan çok önce, Mağusa Kapısı açılmalıydı

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Dövizin yükselişi ve Türk Lirası’nın değer kaybı ile Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçişler arttı. Kara kapılarında uzun araç kuyrukları oluşmaya başladı. Akaryakıt ve ilaç gibi ürünlerin Kuzey’de daha ucuz olması birçok Rum’un Kuzey’e geçerek alışveriş yapmasını sağladı. Hal böyle olunca, Lefkoşa’da araçlı geçiş yapılabilecek tek kapı olan Metehan Kara Kapısında uzun araç kuyrukları oluştu. Güney Kıbrıs’ta çalışan veyahut herhangi bir sebeple Güney’e geçen veya geçmek isteyen vatandaş ise bu durumdan şikayetçi.

Bununla birlikte, Lefkoşa trafiğinde yaşanan Kaos ve Metehan Kara Kapısı’nın yoğunluğu, yetersizliği, ek olarak da Lefkoşa’nın neredeyse dışında kalması, Mağusa Kapısı’nın açılması yönündeki seslerin yeniden yükselmesine neden oldu.

 

“Kapı Lefkoşa trafiğini de rahatlatacak”

1974 Yılından önce Lefkoşa’nın ana kapısı olan Mağusa Kapısı’nın açılmasının aciliyeti üzerinde duran kimi çevreler Kapının açılmasının sadece güneye geçiş ve güneyden gelişleri değil, Kuzey Kıbrıs’ın Doğusundan Lefkoşa’ya gelen ve Gönyeli’ye kadar uzanan yol trafiğini de rahatlatacağı yönünde hem fikir. 1974’den önce Mağusa, Karpaz veya Mesarya köylerinden Lefkoşa’ya gelenlerin Mağusa Kapısı’nı kullandıklarının altını çizen Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı ve  YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı kapının açılmasının bu anlamda da faydalı olacağını savundu.

 

“Turizm ve ticarete de fayda sağlar”

Öte yandan Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı ve YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı Mağusa Kapısı’nın yanında Baf Kapısı’nın açılması konusunda da hemfikir.  Dağlı ve Kanatlı, bu kapıların açılmasının ise turizme, turiste, insan yaşamını kolaylaştırmaya ve ticarete yardımcı olacağını ve geliştireceğini savunurken, iki toplum arasındaki ilişkileri de geliştireceğini söylediler.

 

Kapıların açılması için Liderlere mektup

Hatırlanacağı üzere, görüşmelerin yeniden başladığı dönemde Rum Lideri Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Akıncı birlikte Güney ve Kuzey’de çarşıyı ziyaret etmiş ve bu ziyarette LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis, Mağusa ve Baf Kapılarının açılması konusunda uzlaşıya vararak, Liderlere bu konuları içeren birer mektup yazmışlardı.

mehmet harmancı

Harmancı: Kapının araçlı trafiğe açılması konusunda Yorgacis’le uzlaştık

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Metehan Kara Kapısı’ndaki sıkışıklıktan çok önce, Mağusa Kapısı’nın açılması yönünde ortaya koydukları bir vizyon olduğunu vurgulayarak, görüşmeler yeniden başladığında ve her iki liderin, iki çarşıyı da ziyaret ettiği dönemde Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ile birlikte iki lidere birer mektup verdiklerini anımsattı. Bu mektuplarda, üzerinde durdukları konulardan birinin ise Mağusa Kapısı’nın araçlı trafiğe açılması olduğunun altını çizen Harmancı, bir diğer konunun ise Arap Ahmet’te Eski Viktorya Sokağı olarak bilinen Baf Kapısı’nın yaya geçişlerine açılması olduğunu aktardı.

 

“Talebimiz kapıların açılması yönünde”

Mağusa Kapısında Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ile üzerinde uzlaştıkları bir geçiş noktası olduğuna dikkat Çeken Harmancı, bu konu ile ilgili taleplerin de iletildiğini ifade etti. Mağusa ve Baf kapılarının açılmasını tekrardan gündeme getireceklerinin altını çizen Harmancı,  kendi taleplerinin de bu yönde olduğunu ve bu talebin kısa süreli bir talep olmadığını aktardı.

 

okan dağlı

Dağlı: Kapı Lefkoşa trafiğini de rahatlatacak

Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı, Mağusa Kapısı’nın açılması gerektiğini daha önce de dile getirdiğini söyleyerek, Mağusa Kapısı’nın açılmasının sadece Lefkoşalıları ve Lefkoşa içerisinde kuzey ve güney arasındaki trafiği değil, adanın doğusu ile Lefkoşa arasındaki trafiği de rahatlatacağını aktardı.  Kapının iki yönlü açılması gerektiğine vurgu yapan Dağlı, hem Lefkoşa içindeki trafiği rahatlatmak ve insanların daha kolay geçişlerini sağlamak için, hem de Mağusa ve Mesarya Köylerinden gelen, yani adanın doğusundan gelen insanların Lefkoşa’ya daha kolay girebilmesi için önemli bir kapı olduğunu aktardı.

 

“Doğudan gelenler Lefkoşa’ya gelmek için bu kapıyı kullanacak”

1974 öncesi Doğudan Mağusa, Karpaz ve Mesarya Köylerinden gelen kişilerin Lefkoşa’ya Mağusa Kapısı’nın yanından Çağlayan Bölgesine geldiklerini belirten Dağlı, şu an kapının kapalı olmasından dolayı bütün trafik ışıklarını ve çemberlerini dolaşarak Lefkoşa içindeki trafiğe ağırlık vererek Şehir içine ulaşmak zorunda kalındığını ifade etti. Bu açıdan da Lefkoşa trafiğinin gereksiz olarak yüklendiğinin altını çizen Dağlı, Mesarya ve Mağusa’dan gelen araçlarla, buna ek olarak okulların açılası ile de gereksiz ve çok yoğun bir trafik yaşandığını kaydetti.

 

“Trafiği rahatlatacak tek şey kapının açılması”

Lefkoşa’nın Haspolat’tan başlayarak, Hamitköy’e doğru devam eden ve ta Gönyeli’ye kadar giden bütün trafiğin çok yoğun olduğunu söyleyen Dağlı, özellikle Mağusa’dan gelip de Lefkoşa’nın güneyine geçecek olan insanların ta Kermiya’dan Metehan’a kadar gitmek zorunda kaldıklarını ve bunu yaparken de hep aynı yolun kullanıldığını sözlerine ekledi. Bu durumun çok büyük bir sıkıntı olduğunu ifade eden Dağlı, insanların artık zorunlu olmadıktan sonra Mağusa’dan Lefkoşa’ya gelmek istemediklerini belirtti. Bu trafiği rahatlatacak tek şeyin ise Lefkoşa’daki Mağusa Kapısının açılması olduğuna dikkat çeken Dağlı, bu durumun hem Lefkoşa içi trafiği rahatlatacağını hem Kermiya’daki Batıdaki yoğunluğun azalacağını, hem de adanın doğusundan gelen insanların Lefkoşa içine çok rahat geçebileceğini aktardı. Bunun yanında Kapının açılması ile Metehan Kara Kapısı’ndaki yoğunluğunda azalacağını sözlerine ekleyen Dağlı, bu durumu iki yönetimin oturup konuşması gerektiğini söyledi.

 

murat kanatlı Kanatlı: Mağusa Kapısı ana kapıdır

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Mağusa Kapısı’nın 74’den önce Lefkoşa’nın ana kapısı ve tek geçiş noktası olduğunu hatırlatarak, Kıbrıslı Türklerin bazı ihtiyaçlarını gidermek için Güney Kıbrıs’a geçtiğini,  özellikle esnafın sanayi bölgesinden parça almak için Büyük Kaymaklı bölgesine gittiğini bu nedenle de bu kapının çok önemli bir noktada olduğunu söyledi.

 

“Kapı insan hayatını da kolaylaştıracak”

Metehan Kara Kapısı’nın açılmasının saçma olduğunu söyleyen Kanatlı, Metehan’dan ve Lokmacı’dan çok önce bu kapının açılması gerektiğini, çünkü hayatı en fazla rahatlatacak ve birçok sorunu rahatlıkla çözecek kapının Mağusa Kapısı olduğunu vurguladı. Metehan’dan ulaşımın çok daha sorunlu olduğunu söyleyen Kanatlı, oradaki problemin sadece kapıda uzun araç kuyrukları olmadığını, Lefkoşa’nın önemli bir kısmının Metehan’a gidebilmek için Dereboyu gibi dar ve trafiği yoğun yollardan geçmek zorunda kaldığını belirtti. Bu durumun bütün Lefkoşa trafiğini altüst eden bir uygulama olduğuna dikkat çeken Kanatlı,  Mağusa Kapısı’nın açılmamasının Lefkoşa trafiğinin bu duruma gelmesi içi yapılan bir katkı olduğunu söyledi. Bu nedenle acilen ve hızlı bir şekilde bu kapının açılması gerektiğinin altını çizen Kanatlı, kapı açılırsa Lefkoşa trafiğinin rahatlayacağını, Hamitköy ve Kaymak’lı gibi bölgelerde yaşayanların ise Güney’e geçmek için bütün Lefkoşa’yı turlamak zorunda kalmayacaklarını söyledi.

 

“Mağusa Kapısı’nın açılması gerekir”

Vatandaşların yarım saat ya da bir saatliğine on adımlık yere gidecekler diye bu kadar dolaştırmanın anlamsız olduğunu savunan Kanatlı, “Geçişlerde anne adı, baba adı diye kaydetmenin mantığı nedir. Kaldı ki 500 milyonluk Avrupa’nın önemli bir kısmı şehrin içerisinde günlük pasaportsuz dolaşabilirken, bizim bu kadar küçük bir coğrafya da kimlikle ve anne baba adı ile geçişlerin ne anlamı var bunu konuşmak gerekiyor. Öte yandan bu kadar kontrole rağmen interpol tarafından aranan kaçağın, katilin, hırsızın ve mafyacının Kıbrıs’ın Kuzeyinde kaçak olarak yaşadığını tespit ettik. Bu kadar kontrol yapmış gibi davranılmasına rağmen, bir şey de kontrol edilmiyor. Bu prosedürün ortadan kaldırılması ve prosedürün sıfıra indirilmesi ve Mağusa Kapısı’nın açılması gerekir” dedi.

 

“Turistler açısından da önemli”

Mağusa Kapısı’nın açılmasının turistler açısından da önemli olduğunu savunan Kanatlı, Bu coğrafya ya geçen insanlar hızlı bir şekilde geçmesi gerektiğini, bu nedenle her şeyi hazır bitmiş ve iki belediye başkanının da üzerinde uzlaştığı Mağusa Kapısı’nın ve Viktorya Caddesindeki Baf Kapısı’nın da açılabileceğini belirtti.  Bu kapıların açılmasının turistleri çok rahatlatacağını söyleyen Kanatlı, Otobüslerin Güney Kıbrıs’ta Baf kapısının yanında olduğunu sözlerine ekledi. Baf Kapısı’nın ve Mağusa Kapısının açılmasının Lefkoşa’da turizmi, ticaret hayatını, yaşam kolaylaştıracağını ve Lefkoşa’nın içindeki trafiği önemli şekilde rahatlatacağını vurgulayan Kanatlı, bu bakımdan Kapılar muhakkak açılmalıdır.  Kanatlı, kapıların açılmasının iki toplum ilişkileri açısından da ilerleyici olacağının altını çizerek, ne kadar çok kapı açılırsa geçişlerin o oranda artacağını ve toplumlar arası temasın artacağını ifade etti.

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar