MAGEM Maraş’ta deprem sonrası "İyileşiyoruz Projesi” kapsamında etkinlikler düzenleniyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
Kıbrıs

MAGEM Maraş’ta deprem sonrası “İyileşiyoruz Projesi” kapsamında etkinlikler düzenleniyor

İyileşiyoruz Projesi

Gazimağusa Belediyesi bünyesine bağlı MAGEM Maraş’ta, “İyileşiyoruz Projesi” kapsamında etkinlikler düzenleniyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, MAGEM Maraş’ta “Deprem Sonrası Psikolojik Destek” projesi ile eşzamanlı geliştirilen “İyileşiyoruz Projesi” çerçevesinde acıyı en derininde yaşayan Gazimağusa halkının iyileşmesi için Gazimağusa Belediyesi sürece katkı koyuyor.


İlk etkinlik olan Hanife Tayyareci ile masal atölyesi geçen hafta MAGEM Maraş’ta 50 çocukla birlikte yapıldı ve etkinlik çerçevesinde “Şu Yaramaz Tavşanlar” adlı hikaye okundu, dramayla kahramanların rollerini çocuklar üstlendi.

MAGEM Maraş Sorumlusu Cansu Canalp, Türkiye’de yaşanan 6 Şubat depremi sonrasında kenti derinden etkileyen kayıpların olduğunu, yaşanan bu zor süreci birlikte omuzlamak adına “Deprem Sonrası Psikolojik Destek” adı altında destek hattının Gazimağusa Belediyesi MAGEM Maraş’ta hizmete başladığını kaydetti.

13 Şubat’ta ilk duyurusu yapılarak başlatılan proje ile yaşanan felaket sonrası psikososyal destek sağlandığını anlatan Canalp,  “Her travma sonrası doğal iyileşme süreci dediğimiz, kendimizi onarma kapasitemiz devreye girmektedir. Bu sebeple her travma yaşayan bireye terapi desteği gerekmediği gibi o doğal iyileşme seyrini bozmadan izleme gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Canalp, travmatik strese maruz kalarak destek talebi ile başvuruda bulunan ve yaşadığı durumla baş edebilmesi için profesyonel destek sürecine dahil edilen 48 kişi ile yapılandırılmış görüşmelerin devam ettiğini, MAGEM Maraş personeli Uzm. Psk. Esra Obuz’un da içinde yer aldığı, gönüllü olarak bu projeye katkıda bulunan Uzm. Psk. İpek Kaleli Çiçek ve Uzm. Psk. Dan. Elhamiye Tankı ile psikolojik destek hattından danışan kabulüne devam edildiğini söyledi. 

MAGEM Maraş’ta “İyileşiyoruz” etkinlik takvimi şöyle;

“Yarın saat 10.00- 12.00 arasında İkinci Bahar Yaşam Kulübü ortaklığı ile Zehra Özçürümez ve Esen Beyköylü eğitmenliğinde geri dönüşüm çalışmaları. Taş boyama, cam kavanoz boyamanın yapılacağı etkinliğe 4 yaş üzerinde çocuk, genç ve yetişkinler katılım gösterebilecek.

1 Nisan Cumartesi 10.30- 11.30 saatleri arasında Uzman Psikolog Danışman Nazan Tekgüç ile Öz Şefkatli Farkındalık semineri düzenlenecek.

8 Nisan Cumartesi ise 2 ayrı vakitte düzenlenen yoga etkinliği hem çocuklar hem de yetişkinler yoga ile buluşacak. Hanife Kaşifoğlu Atarer ile Çocuk Yogası etkinliği 4-8 yaş grubu ile 10.30-11.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Mukaddes Yolcu ile Yoga Zamanı etkinliği ise 8-25 yaş grubu ile 12.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşecek.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar