Köşe Yazarları

Maçlar başlıyor, çim ihalesi daha yapılmadı

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne Basın Müşaviri olarak atandığım 1989 senesinde, Sayın Ertuğrul Kumcuoğlu Büyükelçi olarak görev yapıyordu. Benim de FIFA kokartlı futbol hakemi olarak, gerek Türkiye’de lig ve gerekse yurt dışında oynanan uluslararası karşılaşmalarda görev yapmam, resmi görüşmelerimizin yanı sıra, sportif konuların da gündeme gelmesine neden oluyordu. (Nitekim daha sonra, Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanlığı görevini yürüttü).

Bu arada Büyükelçi ile zaman zaman daha tamamlanmamış olan Atatürk Stadına gidiyor ve gelişmeleri yakından takip ediyorduk. Bir seferinde kendilerine; yirmi bin kapasiteli bir stadı yerine, beş bölgeye, dörder bin kapasiteli beş stadın yapılmasının daha uygun olacağını belirtme cesaretini gösterdim. Gerekçe olarak da ülkemizde oynanan maçların, bir-iki istisna hariç, genelde birkaç yüz seyirciye hitap ettiğini belirttim. En önemli sorunun da, stadın iç-dış ve zemininin “bakımı” olacağını vurguladım. Büyükelçi bana; zamanın Spor Bakanı Sayın Günay Caymaz’ın, Macaristan Nep Stadı projesinin hayata geçirilmesi ile ilgili ısrarını dile getirdi. Nitekim Atatürk Stadı; açılışta oynanan Fenerbahçe-Sarıyer maçının yanı sıra, kamp için ülkemize gelen Galatasaray-Gaziantep takımları arasında oynanan karşılaşmalarda seyirci yüzü gördü. O kadar. Bakım mı? Yüz akımız konumunda olan 20 Temmuz Stadı dışında, hemen hemen tüm sahalarda olduğu gibi, hak getire.

Futbolcuya zarar verebilir
Atatürk Stadı, 2013-14 sezonuna hazırlanıyor. Akdoğan’dan getirilen blok çimler, kel başa peruk gibi yapıştırılıyor. Ancak, getirilen çimin cinsi ve mevcuda uyum sağlayıp sağlamayacağı ile blok çimin dağılmasının önlenmesi için aralara konulan gözenekli ince filenin futbolcuya verebileceği zarar hiç hesaba katılmıyor. Futbolcunun fileye ayağının takılması, muhtemel ön çapraz bağların yırtılması gibi vahim sonuçlar doğurabileceği düşünülmüyor.

Ara ve kış çimi ekilmeli
Aslında Spor Dairesinin; futbol sahalarının bir sonraki sezona hazır olabilmesi için, futbol sezonu bittikten hemen sonra yazda ekilecek tohumlar gibi bu hizmeti görecek personelini hazır hale getirmelidir. Tohum ve personel hazır olunca, sezon bitimini müteakip tüm futbol sahalarına ara ekim yapılmalıdır. Daha sonra sezonun başlangıcından bir ay önce, Lolium kışlık çim ekilip, tüm işlemlerin tamamlanması gerekir.

Kışlık çim ihalesine daha çıkılmadı
Ancak, bu güne kadar kışlık çim ihalesine çıkılmadığı gibi, Bakanlıkta bu önemli husus ile ilgili hiç bir hareket yok. İhaleye bu gün çıkılsa, en az bir aydan önce işlemler tamamlanmaz. Buna mukabil, 2013-14 futbol sezonu eylül sonunda başlayacak.

Çimin verimi azalacak
Peki şimdi ne olacak? Lig başlayacağı için, kış çimi ara ekim olarak kullanılacak. Bu da % 90-95 oranında alınacak verimin, % 25-30’a düşmesine neden olacak. Çünkü çıkan çimler ezilip çiğnenecek.  Ve sonunda sahalar; muhtemelen Spor Dairesinde sağlıklı ve süratli işlemeyen bürokratik çarkı arasında, bozulup gidecek. Tıpkı, Lapta sahası zeminin yenilenmesi ile ilgili ihale şartnamesine, sorunun ana nedeni olan drenaj kanalları ve sulama tesisatının konulmadığı, Havadis’in olaya el atmasından sonra  konunun projeye dahil edildiği gibi. Şimdi sahaların neden bozulduğunun en önemli nedenlerinden birini anlatabildim mi?

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı