Güney Kıbrıs

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Güney’de


Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun Cuma günü Güney Kıbrıs’a giderek Rum dengi Nikos Hristodulidis ile görüştüğü bildirildi.

Fileleftheros’a göre görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında Szijjarto, mülteciler, Hristodulidis de Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri üzerinde durdu.

Budapeşte’nin yeni tip koronavirüs pandemisinin Avrupa’ya doğru mülteci dalgalarını cesaretlendirebileceğinden endişelendiğini ve ülkesinin Avrupa düzeyindeki mülteciler konulu görüşmelerde sert tavrını sürdüreceğine işaret eden Szijjarto özetle şunları söyledi:

“Brüksel’in, Avrupa’ya yasadışı gelmeyi düşünenler için bir davet olarak algılanabilecek bu mülteci politikalarından kurtulmalıyız. Avrupalılar bu mülteci dalgalarını engellemek zorundadır. AB’nin dış sınırlarını korumak hepimizin menfaatinedir.”

Macar Bakan AB ile 79 Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkesi ile ilişkileri düzenleyen Kotono Ortaklık anlaşmasının yenilenmesi yönünde Brüksel’de yapılan görüşmelerin “göç yollarını meşrulaştırdığı” görüşünü de ortaya koydu.

Szijjarto enerjinin, Güney Kıbrıs ve Macaristan’ın gelecekte daha yakın işbirliği yapabileceği bir alan olduğunu, ülkesinin enerji kaynaklarının değiştirilmesine ilgi duyduğunu belirterek “Macaristan, Doğu Akdeniz’de keşfedilen enerji rezervlerinin bir bölümünü Güneydoğu ve Orta Avrupa’ya nakledilebilirse çok mutlu olur” dedi.

Hristodulidis kalabalık bir heyetle Eylülde Macaristan’a gidecek

 

Nikos Hristodulidis ise, eylül ayında ikili düzeyde iş forumu düzenlemek maksadıyla işadamlarından oluşan bir heyet eşliğinde Macaristan’a gideceğini açıkladı.

AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile görüşmesinin akabinde bir araya geldiği Macar dengine Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “meydan okumaları ve kanunsuz davranışları” hakkında “bilgi verdiğini” söyleyen Hristodulidis, Szijjarto ile Libya ve Suriye’deki durumu da görüştüklerini anlattı.

Açıklamasında mülteciler konusuna da değinen Hristodulidis Güney Kıbrıs’ın son üç yılda, nüfusuna oranla aldığı sığınma başvuruları konusunda AB içerisindeki birinci ülke haline geldiğini 2019’da aldığı başvuruların 2018’dekilerin yüzde 79 üzerinde olduğunu söyledi.

Habere göre Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le de görüştü. Rum Sözcü Vekili Panayotis Sendonas imzasıyla yayımlanan açıklamada Anastasiadis ile Szijjarto’nun iki ülkede hâkim olan yeni tip koronavirüs durumunu, ikili ilişkileri ve Güney Kıbrıs ile Macaristan’ı ilgilendiren diğer konuları ele aldıkları kaydedildi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı