Maaş alamadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Maaş alamadı

Maaş alamadı

Ceren ÖZBİL
Lefkoşa Türk Belediyesi Aralık ayı maaşlarının bankaya yatırıldığını duyan belediye personeli Gönül Kara, maaşını almak için bankaya gittiğinde “Sizin maaşınız yamadı” cevabı aldı. Aldığı cevap karşısında şaşkınlık yaşayan Kara, nedeninin öğrenmek için belediyeye gittiğinde ise maaşının yatırılmaması talimatının belediye idaresi tarafından verildiğini öğrendi.

Havadis’e konuşan Gönül Kara, belediye de 6 yılı doldurduğuna dikkat çekti ve “İşten durdurulmadım. Bana uyarı kağıdı gelmedi. Neden maaşım yatmadı?” sorusunu sordu.
“Daha önce maaş aldım”
Görevinin yaşlılara hizmet bölümünde kuaförlük ve berberlik olduğuna işaret eden Kara, yaklaşık 7 ay önce belediye idaresi tarafından kendisinin ot sökme bölümünde görevlendirilmek istendiğini söyledi. Kara, görev değişikliğine karşı çıkarak bu göreve gitmediğini belirtti ancak gitmediği süre boyunca maaşının yatırıldığını kaydetti. Bilmediği bir görevi yapamayacağını ifade eden Kara şu şekilde konuştu:
“Beni Yaşlılar bakımında ot sökme bölümüne aldılar. Benim anladığım bir iş değil. Bu nedenle bu görevi yapmaya başlamadım. Ancak Aralık ayı maaşından önce her yapılan ödeme maaşımı aldım. Görev yerin değişti. Bu nedenle maaşını vermeyeceğiz demediler. Şimdi ne değişti. Bana bu konuda uyarı ya da işten durdurulma belgesi gelmedi.”


“Çocuklarıma nasıl bakacağım”İşe başlamadan önce iki kızının SOS Çocuk Yuvası’nda olduğunu belirten Kara işe başladıktan sonra evlatlarını yanına alma şansı bulduğunu söyledi. Kara şu şekilde konuştu:
“Şimdi kızlarım büyüdü. Okulu bitirdi. Biri özel sektörde çalışıyor. Biri ise işsiz. Zaten özel sektör maaşları belli. Biz geçimizi nasıl sağlayacağız. Ayrıca belediyenin yaşlılara hizmet bölümünde olan tek kuaförde benim. Başka hiçbir gelirim de yok.Beni işten durdurmadan maaşımı kesmeye hakları yok. Bu konuyu Sayıştaylığa ve mahkemeye taşımakta karalıyım.”

Yalınkaya: İşe gitmedi
Havadis’e konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası yönetim kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya ise Gönül Kara’nın görev yerinin değiştiğini ve değişen görev yerine gitmediğini söyledi. Yalınkaya, “Sendika bir çalışanın işine gitmemesini savunamaz” dedi.

Birçok kişi ayni sorunu yaşıyor…
Ayrıca Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışan birçok kişinin de çalıştığı bölümün değiştiği ya da değiştirilmek istendiği öğrenildi. Havadis’e konuşan ve ismini vermek istemeyen bazı çalışanlar, işe gelmeden maaş alanlar işten çıkarılmazken, işe düzenli olarak gelen personellerin bölümünün değiştirilmek istendiğini iddia etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar