Luricina’da unutulmaz bir gün daha - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
ManşetYaşam

Luricina’da unutulmaz bir gün daha

Kıbrıs’ın en büyük köylerinden biri olan Akıncılar köyünden göç etmek zorunda kalan yüzlerce kişi “Evvel Zaman İçinde Luricina ” Panayırında bir araya geldi

Devrim DEMİR

Güney Kıbrıs’a en yakın Türk köylerinden biri olan Luricina (Akıncılar) köyünde dün Akıncılar Belediyesi tarafından düzenlenen “Evvel Zaman İçinde Luricina ” panayırına adanın dört bir yanından büyük ilgi gösterildi.

1974 öncesi en büyük Türk köylerinden biri olan Akıncılar köyü dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı.


Köyünden farklı nedenlerle ayrılanlar, yurt dışına göç etmek zorunda kalanlar dün gerçekleştirilen panayırda buluştu, duygusal anlar yaşandı. Panayırın gerçekleştiği köy meydanında ise insan kalabalığı göz doldurdu.

 

Köylüler ikinci kez buluşma fırsatı yakaladılar

Akıncılar Belediyesi bu yıl Luricina (Akıncılar) köyünde Mayıs ayında gerçekleşen etkinliğin ardından bu yıl Ekim ayında ikinci kez “Evvel Zaman İçinde Luricina ” panayırını düzenledi. Panayıra ülkenin dört bir yanından katılım olurken köye giriş kilitlendi, yüzlerce araç köyün girişine park etmek zorunda kaldı.

 

Fırın kebabına yoğun ilgi

Akıncıları keşfetmek isteyen vatandaşlar dün panayıra akın etti. Köy meydanına kurulan stantlarda ev yemekleri, Kıbrıs’a özgü tatlılar satışa sunulurken, köyün sembol yemeği olan fırın kebabına yoğun ilgi vardı.

 

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 192843,192837,192840,192841,192842,192844″][/images_grid]

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar