LTB’ye Mali Polis Baskını Yaptı... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

LTB’ye Mali Polis Baskını Yaptı…

LTB’ye Mali Polis Baskını Yaptı...

 

DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLIYOR… LTB’de personele yönelik çalışmalar başladı. LTB yönetimi, işi aksatan, işe gelmeyen çalışanları yakın takibe aldı. İki personeli sosyal paylaşım sitelerinde Fellahoğlu’na ve belediye yönetimine yönelik ağır ithamlarda bulunduğu için, 13 personel de işe gelmediği ya da verilen görevleri yapmadığı nedeniyle disipline sevk edildi


2.9 MİLYON TL… Belediye çalışanları 30 Nisan tarihine kadar devam edecek emlak vergisi ödemelerinden toplanan para ile bu ay tam maaşını alabilecek. LTB ay sonu sosyal yatırımlar hariç, 917 çalışana 2 milyon 907 bin TL maaş ödemesi yapacak

POPÜLİZM ZAMANI DEĞİL, LEFKOŞALI HİZMET BEKLİYOR… LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, ortada kapkara bir tablo olduğunu söyledi. “Bunu bilerek görev aldık” ifadesini kullanan Kadri Fellahoğlu, Lefkoşa halkının popülizme izin vermeyeceğini, icraat istediğini belirterek, bu konuda Belediye Emekçileri Sendikası’nın da hassas olmasını istedi

Gizem ÖZGEÇ
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yeni yönetimi, mali tablo konusunda ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyor. Belediyenin gelirleri, sadece maaşları ödemeye dahi yetersiz kalırken, 30 Nisan tarihine kadar devam edecek emlak vergisi ödemelerinden toplanan para ile personele tam maaş verileceği açıklandı.
Bugün 917 kişinin çalıştığı belediyede, çalışana 2 milyon 907 bin TL maaş ödemesi yapılması gerekiyor. Bu rakamın içinde sosyal haklar yani Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleri ise yok.
Öte yandan belediyede personele yönelik çalışmalar da başladı. İki personel sosyal paylaşım sitelerinde başkan Fellahoğlu’na ve belediye yönetimine yönelik ağır ithamlarda bulunduğu için, 13 personel de işe gelmediği ya da verilen görevleri yapmadığı nedeniyle disipline sevk edildi.

Yeni evraklar bulundu, Sayıştay el koydu
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, uzun süre belediye müdürü tarafından kullanılan odada, belediyeyi ilgilendiren ve bir önceki döneme ait yeni evraklara ulaşıldı.
Uzun süredir kapalı olan oda, belediye asbaşkanı Mustafa Hançerli’nin kullanımına verilmek üzere açılınca, yeni evraklar da ortaya çıktı.
Belediye yönetimi, ortaya çıkan yeni evraklarla ilgili, Sayıştay Başkanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü Mali Şube’yi bilgilendirdi.
Dün, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne gelen Sayıştay Denetçileri ve Mali Şube’ye mensup polisler, odadaki evraklara el koyarak, incelemek üzere himayelerine aldı.
İlgili oda daha önce, Cemal Bulutoğluları döneminde belediye müdürü olarak görev yapan Aşkan Cemal Efe ve ismi birçok olayda “imza kullandığı” gerekçesi ile sık sık eleştirilen müdür vekili Hüseyin Çakır tarafından kullanılmıştı.

194 intibak iptal ediliyor
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, Sayıştay raporları ile tespit edilen 194 çalışanın usulsüz intibakı ile ilgili süreç başlatıldı. Sayıştay Başkanlığı ile görüşen LTB yetkilileri, 194 intibak konusunda ayrıntılı bilgi istedi.
Sayıştay Başkanlığı ise, Mayıs 2013 sonuna kadar, isim isim yanlış veya usulsüz intibak konusunda raporunun hazır olacağını bildirdi.
Belediye yönetimi ise, Mayıs 2013’ün bu konuda adım atmak için uzun bir süre olduğunu belirterek, belirlenen isimlerin belli bir sayı grubu ile LTB’ye bildirilmesini istedi.
Havadis’e konuşan LTB yönetimine yakın bir kaynak, bu yöndeki çalışmayı doğruladı. Aynı kaynak, yasaya aykırı ne kadar atama varsa, bunun yasal zemine ulaşması için çaba harcayacaklarını belirtti.
Bazı bölümlerde yığılmalar varken, bazı bölümlerde de işgücüne ihtiyaç olduğunu anımsatan kaynak, “İntibakı yasal olmayan personelin, ihtiyaç duyulan bölümlere aktarılması gündemde” dedi.

Kanunsuz borçlanmaya ara emri
LTB yönetiminin üzerinde durduğu bir başka formül de, Maliye Bakanlığı’ndan kesintisi yapılan ve belediye borçlarına ödenen devlet katkısı ile ilgili.
Bu yönde, Maliye Bakanlığı’na bir yazı hazırlığı içerisinde olan belediye yönetimi, Sayıştay Başkanlığı tarafından da “usulsüz borçlanma” olarak değerlendirilen borçlanmalara, kesinti yapılmamasını talep edecek.
Maliye Bakanlığı’ndan gelecek olumsuz bir yanıt halinde ise, yargı sürecine başvurulacak. Belediye meclisinde bulunan iki hukukçu Kemal Mut ve Boysan Boyra, “Usulsüz olan borçlanmalara, belediye yönetimi tarafından ödeme yapılması doğru değil. Borçların ödenmemesi ve yasal süre sonuçlanana kadar ilgili tebliğin belediyeye aktarılması yönünde ara emri alınabilir” şeklinde konuştular.

15 kişi disipline verildi
Personele yönelik de çalışmalara başlayan LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, 2 personeli sosyal paylaşım sitelerinde şahsına ve belediye yönetimine yönelik ağır ithamlarda bulunmak nedeniyle, diğer 13 personeli de işe gelmediği ya da verilen görevleri yapmadığı nedeniyle disipline sevk etme kararı aldı.
LTB yönetiminin, şube müdürleri ile de temasa geçerek, işi aksatan, işe gelmeyen çalışanları yakın takibe aldığı da Havadis’e ulaşan bilgiler arasında.

Devamı gelecek
LTB içerisinde, bir önceki yönetim döneminde, ismi çeşitli olaylara karışan personelin de değerlendirmeye alınacağı öğrenildi.
Buna göre, uzun süre işe gelmeyen, sabah işe gelerek imza atan, ardından da işten ayrılan, disiplin suçu işleyen, usulsüz harcamalara imza atan, usulsüz ihalelerin yaşam bulması için rapor yazan personel konusunda da tedbir alınması gündemde.
Bu konuda BES yönetiminin de ısrarlı olduğu ve “Bir önceki yönetimden hesap sorulmalı. Personel arasında ciddi tartışma yaratan, belediyeyi zarara uğratan, mafyavari yöntemlere bilerek ve isteyerek alet olan, bunun karşılığında makam, mevki kapan personele yönelik gerekli adımlar atılsın. Bunun arkasından da personelin her türlü fedakarlığı yapması için, sendika olarak çalışmaya hazırız” dediği öğrenildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar