Dünya

Londra’da yangın binada Türkler olduğu belirtiliyor


İngiltere’nin başkentinde Grenfell Tower’ı saran alevler saatlerce söndürülemedi, küle dönen binada çok sayıda can kaybı var. En az 50 yaralı hastanelerde tedavi görüyor. İtfaiye ekipleri binanın 20’inci katına kadar ulaşmış durumda. Çok sayıda bina sakininden haber alınamıyor. Binada Türk vatandaşların da olduğu belirtiliyor.

Binada mahsur kalanlar çığlıklar atarak yardım istedi, uluslararası haber ajansları alevlerin içinde çaresizce bekleyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis etti. Görgü tanıkları bazı insanların yanan binadan aşağı atladıklarını aktarıyor.

Alevlerin yarım saat içinde binayı sardığını söyleyen görgü tanığı Muna Ali, “Alevler sadece 11 Eylül saldırılarını hatırlattı” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 katlı bir binada gece saatlerinde başlayan ve saatlerce söndürelemeyen yangında ölenlerin olduğu bildiriliyor. İtfaiye ekipleri, küle dönen binada çok sayıda cesedin bulunduğunu açıkladı. Londra Ambulans Servisi, en az 50 yaralının hastanelerde tedavi altına alındığını doğruladı. Binada yaşayan çok sayıda kişiden haber alınamıyor.

Son dakika... Londra'da 27 katlı binada yangın! Binada Türkler olduğu belirtiliyor

Dev binayı saran alevler nedeniyle Grenfell Tower’ın üst katlarında çok sayıda insan mahsur kaldı. Görgü tanıkları 00:56’da alevlerin görüldüğü binadan çığlıkların yükseldiğini, üst katlardaki çok sayıda insanın el fenerleriyle yardım istediklerini aktarıyor. Mahsur kalanlardan bazıları, yakınlarını arayarak yangın merdiveni de yandığı için dışarı çıkamadıklarını söyledi. Bazıları ise alevlerin bulunduğu kata gelmesiyle binadan aşağı atladı.

Son dakika... Londra'da 27 katlı binada yangın! Binada Türkler olduğu belirtiliyor

BBC’ye konuşan görgü tanığı Muna Ali, alevlerin yarım saat içinde binanın her tarafına yayıldığını söyledi. Ali, “Alevler 11 Eylül saldırılarını hatırlattı” dedi.

Binada oturanlardan biri, Twitter hesabından “Sıkışıp kaldım. Evimden ayrılamıyorum çünkü dumandan öleceğim” diye yazdı.

Televizyonlar canlı yayınla verdi

Kentin batısındaki Latimer Road’da bulunan binadaki yangın dünyada son dakika haberi oldu, televizyonlar canlı yayına geçti. Uluslararası haber ajansları, günün ağarmasıyla pencerelerden yardım isteyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Channel 4’ün program sunucularından George Clarke, binadan 100 metre uzakta olmasına rağmen üzerinin külle kaplandığını izleyicilerine bildirdi.

Çökme tehlikesi var

120’den fazla dairenin bulunduğu binanın tamamen çökmesinden endişe ediliyor. Londra polisi, binanın çevresinden insanları uzaklaştırıyor.

Reuters haber ajansı, polisin çevredeki yolları kapattığını ve trafik akışına izin vermediğini de bildiriyor.

Alarm çalışmadı

Belediyeye ait bir sosyal konut olan binadaki yangının, alt katlardan birinde patlayan bir buzdolabı nedeniyle çıktığı sanılıyor. BBC, binadaki yangın alarmının çalışmadığını ve bu yüzden insanların kaçmak için fırsat bulamadığını bildiriyor.

200 itfaiyeci ve 40’tan fazla itfaiye aracının müdahale ettiği binada sabah çekilen fotoğraflar, dumanların her yeri sardığını ve dairelerin içinde alevlerin yükseldiğini gösteriyor.

Son dakika... Londra'da 27 katlı binada yangın! Binada Türkler olduğu belirtiliyor

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı