KıbrısManşet

Liseli Aktivistler, meclis önünde eylem yaptı


Trafikte Kazasız Yaşam Derneği, “Liseli Aktivistler” ile birlikte Cumhuriyet Meclisi önünde trafik kazalarına yönelik protesto eylemi yaptı ve “Trafik Güvenliği” dersi verdi

 

Meclis önündeki eylemde, sembolik olarak trafikte ölen kişiler siyah naylonlar içerisinde yola yatmış bir şekilde gösterildi, bu yıl yaşamını yitirenlerin isimleri çağrıldı, ayrıca ülkede 1975-2016 yılları arasında yaşamını yitirenler anıldı.

1481637464s

 

Eylemde; devletten; “ülkede güvenli ve sağlıklı bir trafik oluşturulması” istendi, Meclis’e; “Trafik Güvenliği Kriz Masası” oluşturulması, hükümete de; “İleri saat uygulamasına son vermesi” çağrısında bulundu.

Dernek başkanı Hüseyin Sevay, Meclis önünde verdiği “Trafik Güvenliği” dersinde, 1975-2016 yılları arasında 1873 insanın yaşamını yitirdiğini, 9 bin kişinin de ebedi sakat kaldığını kaydetti.

Ülkede trafik kazası ateşi düşmeyen evin olmadığını belirten Sevay, yıllara göre trafikte yaşamını yitirenlerin dağılımının yıl başına ortalama 44,6 kişi olduğunu kaydetti ve bu durumu “vahim ötesi” olarak niteledi.

 

_dsc0324s

 

Bu yıl trafikte 36 kişinin öldüğünü ve bunun başka hiçbir ülkeyle kıyaslanmaması gerektiğini ifade eden Sevay, “Trafik kazalarının önlenmesi için eğitim denetim mühendislik şart. Trafikte değişim şart” dedi.

Sevay, trafik güvenliği konusunda Devletin sorumluluğuna dikkat çekti, trafikte güvenliğin önemine vurgu yaptı.

Öğrenciler de, trafikte sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşım istediklerini belirterek, yol güvenliğinde araç güvenliğinin de önemine vurgu yaptı.

Trafikte güvenliğin, devletin görevi olduğunu vurgulayan öğrenciler, halkın sağlığı ve güvenliğinin önemli olduğunu belirterek, trafikte ölümlerin önlenebilir olduğunu kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı