Güney KıbrısKıbrısManşet

Limasol’da Köprülü Camii’ye çirkin saldırıGüney Kıbrıs’ta Limasol şehrinde bulunan Köprülü Camisi’ne 3 adet molotof kokteyli atıldı. Caminin girişine atılan molotof kokteylleri erken fark edilerek söndürüldü. Kimliği belirsiz Rumlar tarafından caminin duvarına da İslam karşıtı yazılar yazıldı.
Rum polisi olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili konuşan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, camiye yönelik yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi.Her türlü ırkçı, ayrımcı yaklaşımı reddettiklerini söyleyen Atalay, “Bu yapılan kabul edilemez. İslam düşmanlığı ile bir yere varılamaz” dedi. Atalay, molotof kokteyllerinin erken fark edilmesi ile olası bir yangının engellendiğini ifade etti.

Limasol Köprülü Cami

Tatar: Failler derhal yakalanmalı

Başbakan Ersin Tatar, Güney Kıbrıs’ın Limasol kentinde bulunan Köprülü Camii’nin yakılmak istenmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti ve Rum Yönetimi’ni derhal failleri yakalamaya çağırdı.

Başbakan Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

“Hükümet olarak Limasol’daki  Köprülü Camii’nin 3 adet Molotof kokteyli atılarak yakılmak istenmesini sineye çekmemiz asla söz konusu olamaz.

Üzülerek öğrendik ki tüm dünyada pandemi süreci henüz devam ederken Rum kesiminde aklını yabancılarla, özellikle de Müslümanlarla bozanlar, onlara ve ibadethanelerine saldırı düzenlemek için fırsat kollayanlar var.

Camii’nin yakılmak istenmesi kabul edilemez bir durumdur ve Rum Yönetimi derhal failleri yakalama yoluna gitmelidir.

Rum halkı ve Rum Yönetimi bilmelidir ki ırkçı, İslamiyet düşmanı yaklaşımların kimseye faydası olamaz.

Bu tip yaklaşımlara göz yumanlar gün gelir en büyük zararı kendileri görür.”

Özersay: Bu gerici yaklaşımlar kabul edilemez

Limasol’da Köprülü camiye yönelik olarak yapılan saldırıyı kınıyorum. Yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı formunda ortaya çıkan bu gerici ve çağ dışı yaklaşımlar kabul edilemez. Rum yönetiminin bu olayların suçlularını bulup cezalandırması elzemdir, kendilerini gereğini yapmaya ve caydırıcı bir tutum ortaya koymaya davet ediyorum.

Saldırıyı kınadı

İsveç’in Lefkoşa Büyükelçiliği’nin himayelerinde yürütülen Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi, bu sabah Limasol’da meydana gelen Köprülü Paşa Camii saldırısı ile ilgili bir açıklama yayımlayarak olayı kınadı.

Camiye atılan molotof kokteylleri ve duvarlarına yazılan ırkçı ifadelerden büyük üzüntü duyduğunu belirten ofis, caminin hemen yanına bulunan Aya Antonio Kilisesi ile birlikte dinlerarası iş birliğine çok güzel bir örnek teşkil ettiğinin altı çizildi.

Açıklamada kutsal mekanlara yapılan ırkçı saldırıların sadece söz konusu toplumlara yapılmış bir saldırı değil, tüm ada genelinde dinlerarası iş birliği için büyük bir özveri ile çalışan kurum ve kuruluşlara yapıldığı kaydedildi.

Statement by the Religious Leaders of Cyprus condemning the attack to Köprülü Mosque in Limassol 1.6.20

We, the…

The Religious Track of the Cyprus Peace Process paylaştı: 1 Haziran 2020 Pazartesi

Başa dön tuşu