BasketbolSpor

Ligimiz hayırlı olsun

Basketbolda Kıbrıs Vakıflar Bankası Süper Ligi bu akşam başlarken, MHK Başkanı Soner Evitan, antrenör ve yöneticiler yeni sezon öncesi Havadis’e konuştular

CAMİA, HAVADİS’E KONUŞTU:

Basketbol Federasyonu MHK Başkanı Evitan, 5 kulübün antrenörü ve 1 kulübün de yöneticisi, yeni sezon öncesi düşüncelerini ve beklentilerini Havadis’e aktararak tüm takımlara başarılar dilediler

 

Tonguç KOTAK

 

Basketbolda Kıbrıs Vakıflar Bankası Süper Ligi bu akşam başlarken, Basketbol Federasyonu MHK Başkanı Soner Evitan, antrenör ve yöneticiler yeni sezon öncesi Havadis’e konuştular

Ligde 2017-2018 sezonun başlaması nedeniyle Basketbol camiasının önemli isimleri Havadis’e konuşarak yeni sezon ile ilgili olarak açıklamalar yaptılar.

 

Evitan: “Biz Hakemler hazırız”

Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Soner Evitan yeni sezon ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

“Biz MHK ve hakemler olarak yeni sezon hazırlıklarına aylar öncesinden başlayarak sezona hazırlanmaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. 3’lü hakem mekaniğine geçmek, değişen oyun kurallarını hayata geçirmek ilk başlarda sıkıntı yarattıysa da her geçen gün daha iyiye gitmeye devam ediyor. Bu arada bir aday hakem kursu gerçekleştirdik. Yeni hakem arkadaşları aramıza katmaya çalışıyoruz. Masa hakemlerimize de bilgilerini yenileme ve maç kağıdı üzerinde yapılan yeni değişiklikleri kapsayan bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Kısacası hem MHK hem de hakemlerimiz durmadan çalışıyoruz.

Maçlarda nasıl ki koçlar ve oyuncular hata yapar, hakemlerde hata yapacaktır. Bu kaçınılmazdır. Hakemlerimizle yaptığımız tüm toplantılarda bunu en az seviyeye indirmemiz gerektiğini ve en önemlisi maçın kaderini etkileyecek hata yapmamamız gerektiğini hep vurguladık ve vurgulamaya devam ediyoruz. Hakemlerimizde bunların yaşanmaması için üstün bir gayret gösterdiği tarafımızdan görülmektedir.

Hiçbir hakemimiz kötü niyetli değildir veya herhangi bir kulübün kontrolü altında değildir ve olmayacaktır. Fakat her yenilgiden sonra kendi başarısızlıklarını ve hatalarını hakemlere yüklenerek kurtulmaya çalışanlar bu tür yorumlardan uzak dursunlar. Bunlar sadece ortamın  gerilmesine sebep olur ve bu şekilde bir yere varamazlar.

Tüm kulüplerin ve oyuncuların alın teri olduğu gibi hakemlerimizin de alın teri olduğu unutulmamalı ve onların da alın terine saygısızlık yapılmazsa umarım karşılıklı olarak hem güzel bir sezon geçiririz hem de hep birlikte basketbolumuzu daha güzel  yerlere getiririz.

Yeni sezona girerken MHK olarak tüm kulüplere, koçlara, oyunculara, spor basınına ve tüm basketbol severlere başarılar dilerken sorunsuz bir sezon temenni ederiz.”

 

Kıryağdı: “Lige iki kupayla başlıyoruz”

Basketbol Büyük Erkekler Ligi’nin son şampiyonu Yakın Doğu Üniversitesi Antrenörü Halit Kıryağdı yeni sezon ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Lig öncesinde iki kupa kazanmak takıma güzel bir moral oldu. Performans olarak kapasitemizin altında olduğumuzun farkındayım. Şuan tamamen çalışmaya odaklandık. En doğru zamanda en üst seviyemize ulaşmış olacağız. Lig uzun bir maraton. Bu yolda geniş ve kaliteli kadromuz daha da avantajlı duruma gelecektir. Sakatlanan oyun kurucumuz bugün bireysel idmanlarına başladı. En kısa sürede aramıza dönecektir. Herkese güzel ve sakatlıkların yaşanmadığı bir sezon diliyorum. En iyi olan kazansın.”

 

 

Güven: “Hedef zirve”

Ligin iddialı takımı Koopspor Antrenörü Emrah Güven ise “Koopspor olarak yeni sezona hazırız diyebilirim. Uzunca bir hazırlık dönemi sonrası oynadığımız turnuvalar ile zorlu lig maratonuna hazırlandık. Son yıllarda takımların yatırımlarını artırması, kaliteli yabancıların ligimize gelmesi, basının yoğun ilgisi ile beraber basketbola olan ilginin artması çok sevindirici gelişmeler.

Bu durumu kesinlikle korumalıyız, hatta yukarıya çekmeliyiz. Koopspor olarak hedefimiz her zamanki gibi zirvedir. Özellikle son 2 yıl ülke basketboluna çok keyifli, heyecanlı, gerilimi yüksek, kaliteli final serileri yaşattık. Seyirciler salonlara sığmadı. Bu sezonki hedefimiz de buraları tekrardan oynayabilmektir. Zorlu bir sezon bizleri bekliyor tüm takımlar kadrolarını ciddi takviyeler ile güçlendirdi ve herkes başarı istiyor. Ciddi bir rekabet ortamı olacağı kesin. Tüm takımlara / hakem camiasına, federasyona yeni sezonun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Unutmayalım hepimiz ayni gemideyiz, ortak paydamız ülke basketbolu daha da ileriye taşımak olmalıdır” diye konuştu.

 

Arşehit: “Tüm kupalara talibiz”

Lefke Avrupa Üniversitesi Antrenörü Arkan Arşehit ise sezon değerlendirmesinde şöyle konuştu:

“Bu sene oyuncu kalitesinin yükselmesiyle marka değeri artan ligimiz, müthiş bir rekabete sahne olacak.

Temennim yüksek mücadele içerisinde geçecek maçların evveli ile ardından tüm kulüp ve antrenörlerimizin stratejilerini başka takımları güçsüzleştirmek yerine, kendi takımlarının başarıları üzerine temellendirmeleri olur. Ligimizin tüm takımlar için sakatlıktan uzak, sporun fair play ruhu içerisinde geçmesini, akabinde lig sonunda bütün kupaların LAÜ müzesinde olmasını dilerim.”

 

Alagöz: “Herkese adaletli bir lig”

Mapfree takımı adına konuşan antrenör Kadri Alagöz ise yaptığı açıklamada, “Herkese adaletin eşit dağıtıldığı güzel bir lig olsun. Tüm sporcu, hakem ve antrenör arkadaşlarıma başarılar dilerim” dedi.

 

Alp: “Üst sıraları zorlayacağız”

Girne Üniversitesi Antrenörü Ahmet Gürel Alp, “Zirveye aday bir çok takım var. Yaptığımız hazırlık maçlarına baktığımız zaman bu iddialı takımlardan kapatılamayacak bir farkımız yok. Sezon öncesi oyun kurucu pozisyonundaki eksiğimizi gideremedik.

Bu noktada takıma katkı koyacak bir isim bulabilirsek üst sıralar için ciddi bir şansa sahip olacağız. Gelişmeye açık bir takımımız var  gün geçtikçe daha iyi olacağız. Ligde alınacak hiç bir sonuca büyük sürpriz yorumu yapılamaz her halde. Sonucu belirleyecek unsurlar detaylarda saklı olacağı bir sezon bizi  bekliyor” açıklamasında bulundu.

 

Güvensoy: “Hedefimiz Play-Off”

Girne Amerikan Üniversitesi Basketbol Şube Sorumlusu Kenan Güvensoy da lig öncesi gazetemize şunları söyledi:

“Basketbol ligi her geçen yıl olumlu bir ivme kazanmakta. Takım sayısının az olmasına rağmen, güçlerin denk olması ve tüm takımların iddialı kadrolar kurması, maçların heyecanını ve seyir zevkini artırmaktadır. Bu mücadele içinde biz de GAÜ olarak play-off hedefimize ulaşmaya çalışacağız.

Bu bağlamda temennimiz, yeni yönetimin seçilmeden önce söylediği gibi, tüm kurullarıyla birlikte bu yarışmacı ligi en iyi şekilde organize etmesi ve saha içi ve dışında aldığı kararlarıyla tüm kulüplere eşit mesafede durarak, adil bir anlayışa sahip olduğunu göstermesidir.
Bu arada biz de dahil olmak üzere tüm kulüpler, sportmenliğe aykırı davranışlara eğilimi olan sporcularını uyarmalı ve genç sporcularımıza kötü örnek olunmasını engellemelidir. Tüm sporculara ve kulüplere başarılar dilerim.”

 
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı