Güney KıbrısManşet

Leontios Kostrikis: 6 bin test sayısı yetersiz

"Siyasi çizgiyle sessizliğe bürünmüşler"


Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu üyesi Leontios Kostrikis, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk uzmanların katılımıyla barikatların açılmasına ilişkin olarak gerçekleştirilen telekonferans hakkında yaptığı açıklamalarda, görüşme esnasında fikir alış verişi olduğunu ancak bizim epidemiyoloji ekibimizin Kıbrıs Türk kesiminden çok fazla bilgi almadığını belirtti.
Kostrikis: “İşgal bölgelerinden gelen bir tereddüt vardı” diyerek kendilerine 360.000 kişilik nüfusa 6 bin laboratuvar testi yapıldığının söylendiğini aktardı.

“Siyasi çizgiyle sessizliğe bürünmüşler”

Kostrikis devamında: “Bu, özgür bölgelerde yapılan testlerden beş kat daha az test yapıldığı anlamına geliyor. Biz de beş kat daha az test yapsaydık o zaman bizim de sıfır vakamız olurdu. Kıbrıslı Türk epidemiyoloji uzmanları bizden daha iyi durumda olduklarını düşünüyorlar ve barikatların açılması konusunda tereddüt yaşıyorlar, bu konuda bir böbürlenme/kendini beğenmişlik durumları vardır. Almanya’ya uçuşları açacağımız için de eleştirilerde bulundular. Benim değerlendirmeme göre kendilerine verilen siyasi çizgiyle sessizliğe bürünmüşlerdi” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu