Lefkoşalı küskün - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

Lefkoşalı küskün

Lefkoşalı küskün

SANDIĞA GİTMEDİLER… Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının geçen yıl aylar süren grevi nedeni ile yeterli hizmet alamayan Lefkoşa’da halk, tepkisini seçim sandığında gösterdi. Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde toplam 35 bin 531 seçmenin bulunduğu Lefkoşa’da 20 bin 840 kişi oy kullandı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının geçen yıl aylar süren grevi nedeni ile yeterli hizmet alamayan Lefkoşa’da halk, tepkisini Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde sandığa taşıdı.
Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Lefkoşa’da seçmenlerin büyük bir kısmı sandığa gitmedi.
Toplam 3 bin 987 seçmenin bulunduğu Surlariçi’nde 2 bin 279 kişi oy kullandı. 2 bin 437 seçmenin bulunduğu Göçmenköy’de bin 529, 2 bin 128 seçmenin bulunduğu Hamitköy’de bin 417, bin 41 seçmenin bulunduğu Haspolat’ta 942, 5 bin 752 seçmenin bulunduğu Küçük Kaymaklı’da 3 bin 465, bin 936 seçmenin bulunduğu Marmara Mahallesi’nde bin 130, 3 bin 916 seçmenin bulunduğu Ortaköy’de 2 bin 257, 3 bin 355 seçmenin bulunduğu Taşkınköy’de 2 bin 97, 3 bin 22 seçmenin bulunduğu Yenişehir Mahallesi’nde bin 647, 2 bin 823 seçmenin bulunduğu Köşklüçiftlik’te bin 463 seçmen oy kullandı.


Muhtarlar durum değerlendirmesi yaptı
Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde seçmenlerin oy kullanmamasına ilişkin Havadis’e konuşan bölge muhtarları, son bir yıllık süreçte Lefkoşa’da yaşanan kirlilik nedeni ile halkın oldukça öfkeli olduğunu ve tepkisini Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde sandığa gitmeyerek gösterdiğini kaydetti.
Lefkoşa’da bazı muhtarlar, bir yıllık süreçte kentte yeteri kadar hizmet verilmesi halinde önümüzdeki belediye seçimlerinde katılımın yüzde yüz olacağına inanç belirtti.

Hamitoğlu:  Seçmenlerin yüzde 50’si sandığa gitmedi
Surlariçi Yenicami Muhtarı Ayşen Hamitoğlu, Yenicami Mahallesi’nde kayıtlı seçmenlerin yüzde 50’sinin sandığa gitmediğini belirtti. Hamitoğlu sandığa gitmeyen seçmenlerin Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) kırgın kişiler olabileceğini kaydetti.
Ayşen Hamitoğlu, Yenicami Mahallesi’nden Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne (CTP) verilen tüm oyların da CTP’nin kemik oyları olduğunu savundu.
Yenicami Muhtarı Ayşen Hamitoğlu’nun Havadis’e yaptığı açıklama şöyle: “Yenicami Mahallesi’nden 20 önce ayrılan ancak seçmen kaydı hala bu mahallede olan kişilerin neredeyse tamamı seçim günü sandığa gitti. Ancak genele bakıldığında Yenicami Mahallesi seçmen listesinin yüzde 50’si sandığa gitmedi. Benim mahallemde oy kullananların hepsi Kadri Fellahoğlu’na oy verdi. Eğer diğer seçmenler de oyunu kullansaydı Ulusal Birlik Partisi (UBP) seçimlerde daha fazla oy alabilirdi.”

“Yasemin kokulu Lefkoşa’ya kavuşacağız”
Ayşen Hamitoğlu ayrıca, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu’na yeni görevinde başarılar diledi ve desteğinin Fellahoğlu’ndan yana olduğunu kaydetti.
Hamitoğlu, “Kadri Fellahoğlu başkanlığında halk ile el ele gönül gönüle Lefkoşa’nın kısa zamanda yeniden yasemin kokularına kavuşacağından eminim. Başkanımıza güveniyoruz ve yeni görevini kutluyorum” dedi.

Mullahalil: Halk, kırgın, kızgın ve ümitsizlik içerisinde
Surlariçi Abdiçavuş Mahallesi Muhtarı Osman Yakup Mullahalil, Abdiçavuş Mahallesi seçmen listesinin yüzde 50’sinin Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde oy kullanmadığını kaydetti.
Surlariçi bölgesinde seçmenlerin büyük çoğunluğunun Lefkoşa Türk Belediyesi’nden yana umutsuz olduğunu söyleyen Mullahalil, “Surlariçi’nde halk, uzun zaman yeterli hizmet alamadı. İnsanlar aylarca, çöpün pisliğin içerisinde yaşadı. Dolayısıyla o günlerden içlerinde bir kırgınlık oluştu ve bu kırgınlık beraberinde ümitsizlik yarattı. Bu küskünlük, kırgınlık ve ümitsizlikle seçmenlerin hemen hemen yarısı sandığa gitmedi” diye konuştu.

Dikmen: Seçmenlerin yarısı oyunu kullanmadı
Surlariçi Akkavuk Mahallesi Muhtarı Niyazi Dikmen de Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Akkavuk Mahallesi’nde kayırlı seçmenlerin yarısının sandığa gitmediğini belirtti.
Muhtar Niyazi Dikmen, “Nedenini bilmiyorum, mahallemde herhangi bir kişiye veya partiye yönelik bir tepki yok ancak Akkavuk Mahallesi’nde seçmenlerin yüzde 50’si Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde oy kullanmadı” şeklinde konuştu.

Talik: Halk küskün
Surlariçi Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Ayla Talik, Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Ayyıldız Mahallesi’nde kayıtlı seçmenlerin ancak yüzde 55’inin sandığa gittiğini yüzde 45 oranında seçmenin oyunu kullanmadığını belirtti.
Talik, “Seçmenlerin ancak yüzde 55’i oy kullandı. Çünkü, halkın, Surlariçi’ne doğru dürüst hizmet getirilememesi gibi, bölgede aylarca yeterli temizlik yapılmaması gibi bir takım küskünlükleri var” dedi.
Surlariçi Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Ayla Talik, bir yıllık süreçte Surlariçi bölgesine yeteri kadar hizmet verilmesi halinde önümüzdeki belediye seçimlerinde Surlariçi bölgesinden katılımın yüzde yüz olacağına inanç belirtti.

Toksoy: Lefkoşalı tepkisini sandığa taşıdı
Küçük Kaymaklı Muhtarı Veysel Toksoy, Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Küçük Kaymaklı’da seçmenlerin yüzde 56’sının sandığa gittiğini belirtti.
Kadri Fellahoğlu başkanlığında Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir yıl içerisinde başarılı işlere imza atılacağına inanç belirten Toksoy, “Kadri Fellahoğlu, hırslı ve başarılı biridir. Ben şahsen yeni görevinde de LTB’de görevli tüm ekibi ile birlikte başarılı olacağına inanıyorum. Kadri Fellahoğlu, bu bir yıllık süreçte başarı sağlarsa ve önümüzdeki seçimlere adaylığını koyarsa, yerini kimsenin alabileceğini düşünmüyorum” dedi.
Küçük Kaymaklı Muhtarı Veysel Toksoy, sandığa gitmeyen seçmenlerin de son bir yıl içerisin de Lefkoşa’da yaşanan çevre kirliliğine tepki göstermiş olabileceğini söyledi.
Toksoy, “Lefkoşalının büyük bir kısmı bu seçimlerde oy kullanmadı. Ben bu durumu bir tepki olarak değerlendiriyorum. Benim düşüncem, Lefkoşalı son bir yıl belediyecilik hizmeti alamadığı için, çevre kirliliğinin hat safhaya ulaştığı bir kentte yaşamak zorunda kaldığı için tepkili ve bu tepkisini sandığa taşıdı” diye konuştu.

Dizliklioğlu: Yaklaşık 3 bin 250 kişiden bin 500 kişi sandığa gitmedi
Taşkınköy Muhtarı Derviş Dizliklioğlu, Taşkınköy’de yaklaşık 3 bin 250 seçmen bulunduğunu ve Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde yaklaşık bin 500 kişinin sandığa gitmediğini belirtti.
Bu durumun bir protesto olduğuna inanç belirten Taşkınköy Muhtarı Derviş Dizliklioğlu şöyle dedi: “Taşkınköy’de seçmen sayısı yaklaşık 3 bin 250. Ancak Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde yaklaşık bin 500 kişi sandığa gitmedi. Bu bence protesto anlamına gelir. Siyasetçiye bir güvensizlik var. Lefkoşalı aylarca çöplerin içerisinde yaşadı ve bir türlü bu soruna çözüm bulunamadı.”

Taşel: Lefkoşalı kentin geleceğinden ümidini kesti
Ortaköy Muhtarı Fayık Taşel, Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde sandığa giden seçmen sayısının Lefkoşa genelinde az olduğunu belirtti ve Ortaköy’de de seçmenlerin hemen yarısının oy kullanmadığını kaydetti.
Fayık Taşel, “Ortaköy’de seçmenlerin yarısı oy kullanmadı. Çünkü, insanları bıktırdılar, usandırdılar. İnsanların artık siyasetçilere güveni kalmadı. Lefkoşa’dan da ümidi kesti. Dolayısıyla Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde oy kullanmadı. Ama ben Kadri Fellahoğlu başkanlığında iyi işler yapılacağına inanıyorum ve Lefkoşa’nın geleceği için artık bir ümidim var” diye konuştu.

Yürüker: Halk kararsız kaldı
Marmara Mahallesi Muhtarı Ahmet Yürüker, Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Lefkoşa genelinde oy kullanan kişi sayısında geçen yıllara oranla yarı yarıya bir düşüş olduğunu belirtti.
Muhtar Ahmet Yürüker, Marmara Mahallesi’nde kayıtlı seçmenlerin de hemen hemen yarısının Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde sandığa gitmediğini ifade etti.
Havadis’e konuşan Muhtar Ahmet Yürüker, şunları söyledi:
“Lefkoşa genelinde olduğu gibi Marmara Mahallesi’nde de seçmenlerin neredeyse yarısı Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde sandığa gitmedi. Ben bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi halk, uzun süre belediyecilik hizmeti alamadı ve bundan ötürü tepkili bir diğer neden ise başkan adaylarının hepsi birbirinden seçkin kişilerdi ve halk, kararsız kaldı.”

Bostancı: Halk Lefkoşa’dan yana iyice umudunu tüketti
Hamitköy Muhtarı Feyzullah R. Bostancı, Hamitköy’de seçmenlerin yüzde 40’ının Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde oy kullanmadığını dile getirdi.
Seçmenlerin sandığa gitmemesini Havadis’e değerlendiren Muhtar Feyzullah R. Bostancı, “İnsanlar arık Lefkoşa’dan yana iyice umudunu tüketti. Hamitköy’de bir umutsuzluk hakim ve insanların yarısı, ‘kimi seçersek seçelim değişen bir şey olmayacak’ düşüncesinde, dolayısıyla bu seçimlerde seçmen katılımı çok düşük oldu” dedi.

İnangil: Seçmenlerin yarısı sandığa gitmedi
Haspolat Köyü Muhtarı Cemal Salih İnangil, Lefkoşa Belediyesi Yerel Ara Seçimleri’nde Haspolat köyünde kayıtlı seçmenlerin yüzde 50’sinin sandığa gitmediğini bunun da iki sebebi olduğunu belirtti.
İnangil, “Yüzde 30 seçmen, nerede oy kullanacağını bilmediği için sandığa gitmedi. Çünkü sayımdan sonra insanların oy kullanacağı sandık yeri değişti. Duyurular tam yapılamadı. Herkes işinde gücünde, durup tek tek isim kontrolüne giremedi. Öte yandan Lefkoşa halkı, aylarca pislik içerisinde yaşadı ve seçmenlerin yüzde 20’si de bu duruma olan tepkisinden ötürü oyunu kullanmadı” dedi.
Haspolat Köyü Muhtarı Cemal İnangil, ayrıca, Kadri Fellahoğlu ve ekibine yeni görevinde başarılar dileyerek, yeni kadro ile iyi işler yapılacağına inanç belirtti.
Muhtar Cemal İnangil, “Ben hala Lefkoşa’nın geleceğinden ümitli değilim. Ancak belediye çalışanları ödenirse hizmet verilebilir. Kötü günler yaşadık. İnşallah bu kötü günler geri dönmez. Halk yeterli hizmet alırsa gelecek seçimlerde fikri değişebilir. Halk memnun kaldığı takdirde neden doğru kişiye oy vermesin ki” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar