Köşe Yazarları

Lefkoşa Ekonomi Forumu kuruldu


Geçtiğimiz hafta, Lefkoşa’da Ara Bölge’de çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum, Türkiye ve Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları bir araya gelerek barış mesajları verdiler ve çözüm sürecine gereken her türlü katkıyı yapacaklarını bildirdiler. Ayrıca odalar, Lefkoşa Ekonomi Forumu’nu kurduklarını da açıkladılar. Bahse konu Ekonomi Forumu 2. toplantısını da eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirecek.

Hatırladığım kadarıyla, 4 ülkeden odaların ilk kez adada bir araya gelip, kurdukları ilk ekonomi formu oldu. Toplantı sonucunda ortak açıklama yapıldı. Ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:
– Odalar, liderler tarafından imzalanan ortak açıklama metnine destek vermektedirler.
– Çözümün, ada ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı, tüm Kıbrıslıların refahını artıracağına inanmaktadırlar.
– Odalar, ayrıca çözümün, tüm bölgede, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlükleri egemen kılacağı, Türkiye, tüm Kıbrıs ve Yunanistan’ın üye olduğu refah içinde olan bir Avrupa Birliği’ne önemli yararlar sağlayacağına inanmaktadırlar.
Mevcut durumun kabul edilemez olduğu, çözümsüzlüğün tüm taraflar için olumsuz sonuçlar doğuracağı ve çözüm sağlanması için odaların sürece katkı yapma ve liderlere destek olma yönünde kararlı olduğu vurgulandı.
Odalar, güven artırıcı önemlerin uygulanmasına, ekonomik ve ticari iş birliğinin önünün açılmasına katkı yapacaklarını ve Kıbrıs sorununun çözümü için mevcut olan fırsatın kaçırılmaması gerektiğini ve bu konuda mücadele edeceklerini açıkladılar. Görüldüğü üzere, ortak açıklama konuları çok önemli başlıkları içeriyor. Şüphesiz ki, Kıbrıs’ta sağlanacak çözüm, ada ekonomisine çok önemli katkılar sağlayıp, iki halkın da refahını artıracaktır. Çözümle birlikte, tüm bölgede istikrar ve güvenlik artacaktır. Doğu Akdeniz’deki ülkeler arasında da iş birliği ve ticaretin gelişmesine ivme kazandıracaktır.

Son tahlilde, oluşturulan ekonomik formu çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. Bu forum, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’taki taraflar arasında bir iş birliği ve diyalog kurumu oluşturacaktır. Reel sektör iş birliği ve dayanışmasına büyük katkı yapacaktır. Görüşmecilerin, çözüm sürecinde daha aktif olmalarını cesaretlendirecektir. İş örgütlerinin, bu süreçte atacakları en önemli adımlardan biri de, Kıbrıs’ta yaşayan halkların hayatlarını kolaylaştıran, somut ortak projelerin hazırlanıp, gerçekleştirilmesi olmalıdır. Kıbrıs’taki 2 toplum arasında, ticaretin daha da artırılmasına yönelik olarak Yeşilhat Tüzüğü’nün geliştirilerek, hacminin artırılması ayrıca Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün de AB nezdinde yapılacak girişimlerle yürürlüğe girmesi de kurulan bu ekonomik forumun ilk faaliyetleri, icraatı arasında olmalıdır. Bunun yanında, özellikle Güney Kıbrıs’ta, halk üzerinde yoğun olarak yapılan, Kuzey’den alışveriş yapmayın telkinlerinin de ortadan kaldırılması ve azaltılması için de mücadele edilmelidir.

Bu bağlamda, Lefkoşa Ekonomik Forumu’nun İstanbul’da 14 Eylül 2014’te gerçekleştirilecek ikinci toplantısı öncesinde, üzerinde çalışacakları birkaç konuyu da biz önermiş olduk.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı