KıbrısManşet

Lefke’de gölet ve mezarlık sivile kapatıldı


 Gemikonağı Göleti ve mezarlık bölgesine askeri yasak bölge levhaları konuldu. Bölge, “kaçakçılık yapılıyor” gerekçesiyle sivillerin giriş çıkışına kapatıldı

Gürsel KARAGÖZLÜLefke’de mezarlık bölgesinde bulunan Gemikonağı Göleti’nin kuzey ve güney kısımlarına askeri makamlar tarafından “Yasak bölge girilmez” levhaları, yol içerisine de dikenli teller konularak gölede giriş ve çıkışlar kapatıldı. Aynı şekilde Lefke Kabristanlığı’nın batı giriş kapısına içten ve dıştan “Yasak bölge girilmez” levhaları konuldu, Lefke Belediyesi’ne ait mezarlığın batı kapısı kilit altına alındı.

Gemikonağı Göleti’ne araç ile gitmek isteyen vatandaşlar, yasak tabelası ve yol içindeki dikenli tellerle karşılaşıyor. Dikenli tellerin konduğu bölgenin sol tarafı dağ sağ tarafı ise göledin dere yatağı olduğundan araçlar geri dönmek için 2 kilometre geri giderek dönmek zorunda kalıyor. Dikenli tellerin olduğu bölgeden salon araçla üçlü dönüş yaparak çok güçken Van veya kamyon türü araçları ile bölgeye gitmek isteyenler için geri dönmek tam anlamı ile imkânsız bir hal aldı. Lefke Kabristanlığı’na sadece ana giriş kapısından yapılıyor.

Vatandaş şok oldu

Gölet bölgesine yürüyüşe giden vatandaşlar gördükleri manzara karşısında adeta şok oldu. Yıllardır yürüyüş ve piknik yaptıkları bölgenin halkın girişine kapatılması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu.

Lefke Kabristanlığı’nı ziyaret eden vatandaşlar ise kabristanlığın dolmak üzere olduğunu ve kabir ziyaretine gittikleri zaman normalde batı kapısından çıkış yaptıklarını ancak bu kapının kapatılmasından dolayı mezarlar arasında dönüş yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Vatandaşın tepkisi ve şikayeti üzerine Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, askeri yetkililer ile temasa geçerek yıllardır askeri bölge olmayan gölet ve kabristanlık bölgesinin tekrar eski haline getirilmesi için girişim yaptı.

Elde edinilen bilgilerde, askerin bu kararı almasının gölet ve kabristanlığın sınır bölgesinde kaçakçılık yapıldığı iddiası üzerine alındı.

 Başa dön tuşu