KıbrısManşet

Lefke’de bir hurma ağacı daha yok olduGürsel KARAGÖZLÜ

Hurmalar diyarı Lefke’de ‘Kırmızı Palmiye Böceği’ne karşı önlem alınmasına rağmen Hurma ağaçları bir bir yok oluyor.
Lefke-hurma-ağacıLefke’de Atatürk Kültür Merkezi ( AKM ) karşısında bulunan ve vatandaşların araç park yeri olarak kullandığı yerde bulunan Hurma ağacı da üzerinde meyveleri olduğu halde Kırmızı Palmiye Böceklerine teslim oldu.

Lefke-hurma-ağacı

Her gün onlarca aracın park alanı olan yerde bulunan Hurma ağacı, Palmiye Böcekleri tarafından kemirilerek kurumaya yüz tuttu. Ağaç’ın üzerinde bulunan meyvelerin buruşması ve pek çok dalının da kuruması ile Ağaç’ın baş kısmının yan yatması ve her an yere düşebileceğinden vatandaşlar Lefke Kaymakamlığı ve Lefke Belediyesine durumu aktardılar. Her iki dairede vatandaşların sesine kulak vererek Ağaç araç ve kişilerin üzerine düşmeden Belediye ekibi tarafından kesildi.

Lefke-hurma-ağacı

Kesilen Ağacın baş kısmında onlarca Kırmızı Palmiye Böceği Larvası olduğu görüldü. Belediye ekipleri kesilen Ağaçta bulunan Larvaları ilaçladı. Bilahare de Ağaç gerektiği şekilde yok edilecek.

Lefke-hurma-ağacı

Hurmalar diyarı Lefke hurma ağaçlarını tehdit eden ‘Kırmızı Palmiye Böceği’ adlı zararlı ile etkin mücadele için geçtiğimiz yıl “Bir Hurma da Sen Kurtar” sloganıyla Lefke Turizm Derneği, Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), Lefke Kooperatifi ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerinin ortak mücadelesiyle hurma ağaçlarının kurtarılmasına karşı proje hazırladılar. Tarım Bakanlığının desteği ile proje uygulanmaya başlanmıştı. Başlatılan proje yaklaşık 3 aylık bir dönem yapıldı. Yapılan 3 aylık ilaçlama döneminden sonra proje maddi imkânsızlıklardan dolayı çöktü ve ilaçlama durduruldu. Hurma ağaçları da kaderi ile baş başa bırakıldı.

Lefke-hurma-ağacı

2020 yılı Haziran ayında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’ndan (TİKA), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi tarafından yürütülen Lefke’deki hurma ağaçlarında bulunan kırmızı palmiye böceği mücadele projesi kapsamında, kırmızı palmiye böceği ile mücadelede 2 bin adet hurma ağacının bir yıllık ihtiyacı olan 3 uygulama için 210 litrelik ilaç desteği verilmişti. İlaçlar düzenlenen törenle Lefke Belediyesi’ne hibe edilmişti. TİKA’nın hibe ettiği ilaçlar ile Lefke Belediyesi ekibi tekrardan Hurma Ağaçlarının ilaçlamasına başladı.

Lefke-hurmaca-ağacı

 

Kırmızı palmiye böceği
Kırmızı palmiye böceği

Başa dön tuşu