Lefke mimar adaylarının tez konusu oldu

10 Ekim 2013 Perşembe | 10:39
Lefke mimar adaylarının tez konusu oldu

Gürsel KARAGÖZLÜ

DAÜ Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinden oluşan 60 kişilik bir kafile dün öğretim görevlileri eşliğinde Lefke’yi ziyaret ettiler.
Ziyarette, öğrencilere ve öğretim görevlilerine Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nde, dernek yönetim kurulu üyesi Tamer Dayıoğlu, Lefke Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Teoman Oktay ve Lefke Turizm Derneği yönetim Kurulu Üyesi Hasan Karlıtaş tarafından, Lefke’nin tarihi, kültürü, doğası ve Gemikonağı’nda bulunan Kıbrıs Maden Şirketi (CMC) maden artıkları hakkında brifing verildi.
DAÜ Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinin Lefke’ye gerçekleştirdikleri teknik gezinin yıl sonu bitirme tezinin bir parçası olduğu belirtildi. Öğrenciler, tez çalışmaları çerçevesinde Gemikonağı Limanı (kırmızı liman) ve bölgesine ilişkin geliştirme projesi yapmayı hedefliyor.


Öğrenciler, Lefke bölgesindeki yatırım alanlarının planlanması konusunda çalışacak. Lefke Tanıtma Deneği’nde verilen brifingde öğrencilere, bugüne kadar Lefke bölgesinde yatırım yapmak isteyen işletmelerin kirli sanayiye yöneldiği madencilik, petrol tesisi gibi yatırım projelerini bölgede uygulamak istediği anlatıldı.
Sivil toplum örgütlerinin kirli yatırıma karşı çıkması ile bunların yapılamadığı, sivil toplum örgütlerinin Lefke bölgesine yatırım yapılmasına karşı olmadıklarını bölgeye temiz yatırım olan turizm ile ilgili yatırımların yapılmasını istedikleri aktarıldı.

Öğrenciler ve öğretim görevlileri, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nde yapılan bilgilendirme toplantısından sonra Yedidalga’da öğle yemeği yediler, daha sonra Soli Harabeleri’ni ve tezlerini yapacakları Gemikonağı’nda bulunan uluslararası liman olan Gemikonağı Limanı (kırmızı liman)’nı ziyaret ettiler.