Kıbrıs

Lefke için seferberlik zamanı
 
Gürsel KARAGÖZLÜ
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 5 günden beridir yanan Lefke Belediyesi çöplük alanının daha fazla yanmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Beraberindeki bir ekiple çöplük alanında inceleme yapan Gülle, bugünden itibaren, devletin tüm kurumlarının Lefke’deki felaketi önlemek için çaba harcayacağını söyledi.
Beş günden beri yanan ve hiçbir yetkilinin kılını kıpırdatmadığı felaket için, Sağlık Bakanlığı geç de olsa devreye girdi.
Lefke ve Gemikonağı ile Çamlıköy’ü etkisi altına alan çöp yangın alanını Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye, Merkez Kaymakamı Salih Gürpınar, Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur, Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Lefke Belediyesi Müdürü Haluk Giray ve Temel Sağlık Hizmetleri Lefke sorumlusu Çelebi Ilık eşlik etti.
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Lefke Belediye Müdürü Haluk Giray’dan Lefke Belediyesi Çöplüğü’nde meydana gelen çöp yangını ile ilgili kısa bir bilgi aldı. Giray, bakana verdiği kısa bilgide yangının 5 günden beridir devam ettiğini ellerindeki imkânla çöp yangınını söndürmek için çalışma başlattığını ancak ellerinde gerekli araç olmadığından yangının devam ettiğini söyledi.
Giray, devamla çöplük alanının bu bölgeden kalkması gerektiğini ve Güneşköy’de açılan ve henüz kullanılmayan çöp depolama alanının faaliyete geçerek orada düzgün depolama yapıldıktan sonra çöplerin Güngör çöp alanına aktarılması gerektiğini söyledi.
Sağlık Bakanı, belediye müdürü Giray’ı dinledikten sonra durumu ilgili bakanlığa aktaracağını, bugün itibarı ile ellerinde D8 iş makinesi olan bakanlıklarla temasa geçerek Lefke Çöplüğü’nde 5 günden beridir yanmakta olan çöplerin söndürülmesi için iş makinelerinin Lefke’ye gelmesini ve söndürme çalışmalarına başlamalarını sağlayacağını söyledi.Başa dön tuşu