Kütüphane Haftası ... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

Kütüphane Haftası …

Kütüphane Haftası ...

KKTC Milli Kütüphanesi’nin 50. kuruluş yılı ve 49. Kütüphane Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde bugün “Okuma Şenliği” düzenlendi. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre “Okuma Şenliği”, Atatürk İlkokulu, Arabahmet İlkokulu ve Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin Sultan Mahmut Kütüphanesi önünden başlayıp, AKM’de sona eren kortejle başladı.


Kültür Dairesi Müdürü Nurcan Namsoy’un 49.Kütüphane Haftası ve Sultan Mahmut Kütüphanesi hakkında çocuklara kısa bir bilgi vermesinin ardından başlayan kortej yürüyüşü sırasında çocuklar Atatürk Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Okumak Aşk’tır”, “Oku oku oku”, “Oku ve Hayal Et”,  “Okumak okumak okumak”, “Kitap akıl öğreten dosttur” ve “Kitaplar bilgi hazinesidir” gibi ifadelerin yer aldığı pankartlar taşıdı.

Kütüphane kullanım alışkanlığını kazandırmak hedefiyle düzenlenen şenlikte, Milli Kütüphan’nin çocuk bölümünü en çok kullanan çocuklara ödüller dağıtıldı. Şehit Ertuğrul İlkokulu öğrencilerinden 10 yaşındaki Çise Alphan, 9 yaşındaki Kalmine Özşeker ve 7 yaşındaki Kürşat Özşeker’e ödül ve teşekkür belgelerini Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan verdi.

Ödül töreninin ardından Telsim’in çocuklara hediye ettiği kitaplar dağıtıldı.Okuma Şenliği, yüz boyama, kağıt şekillendirme (origami) ve resim yapma etkinliği ile devam etti.

YARIN SEMPOZYUM

Kütüphane Haftası dolayısıyla yarın da “50.Yılda Bilgi Merkezleri” isimli sempozyum düzenlenecek. Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak sempozyum Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in açılış konuşması ile saat 10.00 başlayacak.

Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından etkinlikler çerçevesinde yer alan Genç Fotoğrafçılar Atölyesi’ne katkı koyan fotoğraf sanatçılarına teşekkür plaketi takdim edilecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar