KıbrısSürmanşet

Kutlu Adalı Basın Ödülleri sahiplerini buldu


Basın-Sen tarafından düzenlenen Kutlu Adalı Basın Ödülleri, Büyük Han’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı’yla yer aldığı etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada, Gazeteci Kutlu Adalı’nın Kıbrıs Türk toplumunun aydınlık yüzlerinden biri olduğunu belirtti.

Adalı’nın, 24 yıl önce evinin önünde karanlık güçler tarafından tuzağa düşürülerek katledildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kutlu Adalı’yı rahmet ve saygıyla anmanın herkesin boynunun borcu olduğuna işaret etti.

“Toplum olarak geçmişimizle bir türlü hesaplaşma düzeyine gelemedik” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı, geçmişle hesaplaşılmasının mücadelesini veren gazeteciler, insanlar olmasına rağmen, toplum olarak bu hesaplaşmayı gerçekleştirecek olgunluk seviyesine gelemediğimizin altını çizdi.
1990’lı yılların içerisinde Türkiye’de de binlerce faili meçhul cinayetler olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, karanlık güçler tarafından katledilen Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili şunları belirtti:

“O dalganın içerisinde 1996 yılında burada da Kutlu Adalı cinayeti işlendi. Tabii ki ete kemiğe bürünmeden, elinizde yeterli delil ve doneler olmadan belki adını koyamıyorsunuz ama hepimiz yüreğimizde bunun ne olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bunu kendi aramızda konuşabiliyoruz… İşte toplumumuz ne zaman ki bunların açık hesaplaşmasını da yapabilecek bir düzeye gelebilecek işte o zaman bu topraklarda onurumuzla yaşamayı hep birlikte daha çok hak etmiş olacağız diye düşünüyorum…”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuşmasının ardından Kutlu Adalı Basın Ödülleri, sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı, Serhat İncirli’ye Basın-Sen Özel Ödülü’nü sundu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı