KıbrısManşet

Kuşkor: Kukla Sulak Alanında balık avının yasaklanmalıKukla sulak alanında kancalı misinaya ayağı takılan flamingo öldü. Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kukla Sulak Alanında balık avlanmasının yasaklanmasını istedi.
DİKKAT!
Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde Kukla barajına sazan balığı girişi alanın ekolojisini ciddi bir şekilde etkileyen büyük bir popülasyon gelişmesine sebep oldu.
Ama en kötüsü, birçok yerli ve turist tarafından keyifle ziyaret edilen bu huzurlu kuş gözlem alanı, balıkçılık adına kötü imaj yaratan balıkçıların merkezi haline geldi.
Defalarca balıkçıların bel seviyesine kadar suya girdiği ve kuşları geri dönülmez şekilde rahatsız ettiği görüldü ve kayıt edildi.
Çuvallara doldurulup yasadışı olarak satılan bu sazanlar hem insan sağlığı için tehlike oluşturmakta hem de bu ülkenin gerçek balıkçılarını ekmeğinden etmektedir.
Kuş gözlem kulübelerimiz balık tutma platformu olarak kullanılıyor. Tüm alan ve yakın çevresi çöplükle o kadar kirletildi ki, bizler bölgeye ziyaretçi getirmekten utanıyoruz!
Kuşkor kuş gözlem kulübelerin birinden geceleyin kurulan kancalı misinaya takılan ve adanın bir simgesi olan bu ölü flamingo görüntüsü, durumun ciddiyetini anlatmasına yetiyor.
Yeter artık!
Kukla Sulak Alanında balık avının yasaklanmasının zamanı geldi.Başa dön tuşu